DOLAR 5,7738
EURO 6,3894
ALTIN 279,3
BIST 100.216
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Hafif Sağanak

KOSGEB Tavuk Çiftliği Destekleri

KOSGEB Tavuk Çiftliği Destekleri
27.10.2019
A+
A-

KOSGEB tavuk çiftliğine 2019 destekleri, hayvanların alımı kapsamında olmamaktadır. Verilen destekler girişimcilik desteği olup İMALAT sektörü altında sunulmaktadır. Bu sektör altında; gıda ürünlerinin imalatı, kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve saklanması, et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı yapan iş yerleri için destek alınabilmektedir. Bu başlıklar altında KOSGEB tavuk çiftliği destekleri alabilmek için kişilerin İleri Girişimci Belgesi bulunması gerekmekte veya İŞGEM’de kayıtlı olmaları gerekmektedir. İŞGEM kaydı ile başvuru yapan kişiler desteği aldıkları zaman boyunca kayıtlarını sildirirlerse verilen desteğe de son verilmektedir.

Alınabilecek desteğin üst limiti 370.000 TL olmaktadır. Ancak unutulmamalı ki bu destek hayvan alımı ve canlı hayvan yetiştiriciliği için verilmemektedir.

Ayrıca KOSGEB belgesi nasıl alınır? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği Almak İçin Şartlar

KOSGEB tavuk çiftliğine destek almak için koşullar aşağıda sıralanmıştır; ancak ön şart olarak tavuk çiftliği hayvanların alımı veya canlı kümes hayvanının yetiştiriciliği faaliyetleri için kullanılmamasıdır. Tavuk ürünleri ile ilgili imalat sektöründe girişimcilik amacı ile verilebilmektedir. Bu durum gözetilerek koşullar:

 • İmalat sektöründe ilgili NACE kodları altında iş kurmak
 • İş kurmadan evvel İleri Girişimcilik Eğitimi alarak sertifika sahibi olmak veya İŞGEM’de kaydı bulunmak
 • Reşit olmak
 • C. vatandaşı olmak
 • Girişimcinin ve iş yerinin ilk kez programa başvurması (destek bir kişi ya da iş yeri için tek seferliktir)
 • Başvuru yapan kişinin iş yerinde asgari %50 hissesinin olması ve destek programı süresince bu hisse miktarını koruması
 • Girişimcinin başvuru tarihine göre önceki 3 yıllık süreçte gerçek kişi olarak firmasının olmaması veya tüzel kişi olarak %30’dan fazla ortaklığının olmaması
 • Başvuru tarihine göre iş yeri faaliyete başladıysa 1 yıllık süreyi doldurmamış olması (iş yeri açılış tarihi şahıslar için vergi levhası tarihi, ortak firmalar içinse Ticari Sicil Gazetesi yayın tarihidir)
 • Başvuruyu yapan kişinin program süresince başka bir yerde çalışması suretiyle SGK’ya prim ödenmemesi
 • KOBİ beyannamesinin bulunması ve güncel olması

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB tavuk çiftliği desteği için başvuru yaparken şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Ardından kişiler KOSGEB’e e-hizmetler ile kayıt yaptırmalıdır (üye olma). KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığının tespiti için KOBİ Beyannamesi doldurulmalıdır. Adından beyannamenin onayı sonrasında uzmanlarla görüşülerek başvuru yapılabilmektedir.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği İçin İleri Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB’in tavuk çiftliği desteği için İleri Girişimcilik Eğitimi almış olmak İŞGEM’de kayıt yoksa ön koşuldur. Bu eğitim E-devlet üzerinden başvurunun yapılmasıyla uzaktan online olarak verilmektedir. Eğitim bitirilip testten geçerli puanın alınması sonucunda verilen belge için kullanım süresi bulunmamaktadır. İleri Girişimcilik Belgesi almış olan kişiler diledikleri takdirde Geleneksel Girişimci Desteğinden faydalanabilmektedirler.

KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimi Amaçları

KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitiminin hedefleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İmalat sektöründeki iş yerlerinin artırılması
 • Ülke ekonomisinin desteklenmesi
 • İstihdamın artırılması
 • Kurulan iş yerlerinin istikrarlı olabilmesinin sağlanması
 • Gerekli pazar ve rakip bilgisine sahip olmaları sağlanarak başarının artırılması
 • Kuruluş yıllarında destek verilerek sürdürülebilirliğinin sağlanması

KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimine Başvuru Yapma

KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimine başvurmak için E-devlet sistemine girmek gerekmektedir. Bunun için şifresi bulunmayan kişiler PTT’den 2 TL karşılığında şifre alabilirler.

E-devlet sistemine girdikten sonra KOSGEB girişimcilik eğitimi için arama yapılmalı ve yeni başvuru oluşturulmalıdır. Yeni başvuruda uzaktan eğitimi seçmek ardından ise İleri Girişimcilik Programı nezdinde iş yeri ile alakalı NACE kodundaki programın seçilmesi gerekmektedir. Bundan sonrasında başvurusu onaylanan kişi videoları izleyerek eğitimi alabilmektedir. Eğitim tamamlandığında belgeleri online olarak testi geçmelerinin ardından anında verilmektedir. Bu belge ile KOSGEB tavuk çiftliği destekleri alınabilmektedir.

KOSGEB İleri Girişimcilik Belgesi ile Tavuk Çiftliği Desteği

KOSGEB İleri Girişimcilik Belgesi ile tavuk çiftliğine desteği şartları ve başvurusu onaylanan kişiler alabilmektedir. Bu belge ile imalat sektöründe iş kuran tavuk çiftliği sahipleri tercihleri doğrultusunda İleri Girişimcilik Destek Programı ya da Geleneksel Girişimcilik Programı ile ödeme alabilmektedirler.

KOSGEB’den kimler yararlanabilir? Bilgiler yazımız içerisindedir.

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı ile Yapılan Ödeme

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı ile verilen hibe kişilere geri ödemesiz olarak iş kurma amaçlı verilmektedir. Bu sebeple açılan iş yerinin maksimum 1 yıl faaliyet süresini doldurmamış olması gerekmektedir. Verilen ödeme için üst sınır 370.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödeme şu şekilde olmaktadır:

 • Gerçek kişilik adına açılan iş yerlerine 5000 TL ve tüzel kişilikler için açılan ortak firmalar için 10.000 TL kuruluş desteği geri ödemesiz olarak hibe edilecektir.
 • Geleneksel Girişimci Programı Performans Desteği adı altında iş yerinde sigortalı olarak çalışan kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak prim ödemeleri taban gün sayısına ulaştığında hibe verilecektir. Bu rakamlar şu şekilde olmaktadır:
 • İlk senesinde 180-539 prim günü sağlayan firmalara 5.000 TL hibe ödemesi yapılmaktadır.
 • 540-1079 prim günü sağlayan firmalara 10.000 TL hibe ödemesi yapılmaktadır.
 • 1080 gün ve üstünde prim günü sağlayan firmalara 20.000 TL hibe ödemesi yapılmaktadır.
 • Fatura üzerinden %75 oranında Makine Teçhizat ve Yazılım desteği verilmektedir. İşletmeye 100.000 TL üst limitli ödeme yapılmaktadır. Eğer işletme orta seviye yüksek teknoloji ile çalışıyorsa 200.000 TL, yüksek teknoloji ile çalışıyorsa 300.000 TL üst limit le hibe ödemesi yapılmaktadır. Desteklenen makine, teçhizat ve yazılım; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 13/09/2014 tarih ve 29118 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan SGM 2014/35 sayılı Yerli Malı Tebliği’ne uygunsa ve fatura tarihi itibariyle güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmişse, fatura destek oranı %15 artırılarak %90 oranında verilecektir.
 • Orta yüksek ve yüksek seviye teknoloji ile hizmet veren firmalara mentörlük, işletme koçluğu ve danışmanlık almaları durumlarında ödemelerine %75 destek sağlanarak 10.000 TL üst limitli hibe de ödenecektir.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile Yapılan Ödeme

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile ödenen hibe 60.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödemede kuruluş desteği ve girişimci performans desteği ödenmektedir. Bu ödemeler:

 • Şahıs adına açılan iş yerlerine 5000 TL ve birden fazla kişi için açılan ortak firmalar için 10.000 TL kuruluş desteği geri ödemesiz olarak hibe edilecektir.
 • Geleneksel Girişimci Programı Performans Desteği adı altında iş yerinde sigortalı olarak çalışan kişiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak prim ödemeleri taban gün sayısına ulaştığında hibe verilecektir. Bu rakamlar şu şekilde olmaktadır:
 • İlk senesinde 180-539 prim günü sağlayan firmalara 5.000 TL hibe ödemesi yapılmaktadır.
 • 540-1079 prim günü sağlayan firmalara 10.000 TL hibe ödemesi yapılmaktadır.
 • 1080 gün ve üstünde prim günü sağlayan firmalara 20.000 TL hibe ödemesi yapılmaktadır.

Tavuk Çiftliği Hayvan Alım ve Yetiştiricilik Destekleri

Tavuk çiftliğine hayvan alım ve yetiştirme desteği KOSGEB tarafından verilmemektedir. KOSGEB tavuk çiftliği destekleri 2019 yılında yukarıdaki gibi olup bu ödemeler çiftliğe hayvan alımı ve yetiştiriciliğinin giderlerine harcanamamaktadır. İmalat için açılacak iş yerinin desteği adına ödenmektedir.

Kümes hayvanı alımı ve yetiştirilmesi adına destek alacak kişilerin, bankalarda sunulan kümes hayvanı ve kanatlı hayvan kredilerine başvurmaları gerekmektedir. İş Bankası, Akbank Garanti BBVA, Denizbank, QNB Finansbank, Şekerbank, TEB kümes hayvanları için kredi alınabilecek bankalar arasındadır. Özellikle Ziraat Bankası bu alanda çok uygun ödeme imkânları ve faiz oranları sunmaktadır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.