DOLAR 5,7732
EURO 6,3948
ALTIN 279,3
BIST 100.216
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Nedir, Nasıl Alınır?
28.10.2019
A+
A-

KOSGEB yeni girişimci desteği vererek, girişim yapmak isteyen vatandaşların konu ile ilgili bilgi birikimini arttırmakta ve onlara finansman desteği sağlayarak yeni atılımlar yapılmasına imkan tanımaktadır.  KOSGEB yeni girişimci desteği ile ülkede daha fazla istihdam yaratılmasını sağlamak, yeni kurulan ya da kurulmakta olan işletmelerin faaliyetlerini sürdürerek ayakta kalabilmelerine yardımcı olmaktadır.

KOSGEB Girişimci Desteği Tanımı

KOSGEB girişimci desteği sıfırdan yeni bir işyeri açmak isteyen girişimcilere tahsis edilen finansman desteğidir. Bu desteğin bir kısmı geri ödemesiz yani hibe olarak verilirken, kalan kısmı da uygun koşullarda geri ödenmek üzere kredilendirilerek verilir.

KOSGEB girişimcilik destek programına başvuru yaparak kendi işini kurmak ve ülkenin ekonomik açıdan gelişmesine katkı sağlamak isteyen girişimcilere 50.000 TL hibe, 100.000 TL kredili ödeme desteği verilir. Yani KOSGEB yeni girişimci desteği tutarı toplamda 150.000 TL’yi bulmaktadır. Bu tutarlar destek alınan proje türüne ve özelliklerine göre artmaktadır.

KOSGEB hangi işlere destek veriyor? Yazımızdan bakabilirsiniz.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Tutarları

KOSGEB yeni girişimci desteği miktarları 2019 yılı itibariyle, geleneksel girişimcilere 60.000 TL, ileri girişimcilere ise 370.000 TL’ye kadar varıyor.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Türleri

KOSGEB’in  geleneksel girişimci desteği çeşitleri  ‘’Kuruluş Desteği’’ ve ‘’Performans Desteği’’ olmak üzere 2 başlık altında inceleniyor.

Geleneksel Girişimci Kuruluş Desteği

Kuruluş desteği olarak verilen destek tutarları şunlardır:

 • Gerçek kişi olarak kurulan işletmeler için kuruluş destek tutarı 5000 TL’dir. (Desteklenecek işletme gerçek kişi statüsünde olup, son bir yıl içinde kurulmuş ise verilen kuruluş desteği geri ödemesizdir.)
 • Sermaye şirketi statüsünden kurulan işletmeler için kuruluş destek tutarı 10.000 TL’dir.

Geleneksel Girişimci Performans Desteği

Performans Desteği KOSGEB geleneksel girişimci desteği kapsamında verilen ikinci destektir.   ‘’Performans Desteği’’  1. performans dönemi desteği ve 2. performans dönemi desteği olarak iki bölümde incelenir. 1. performans dönemi çalışma programına başlanan tarihten sonraki ilk 1. Yılı, 2. Performans dönemi ise 1. performans döneminin bitmesinden sonraki 2.yılın sonuna kadar geçen süredir.

Her bir performans dönemde verilen destek tutarları yatırılan prim sayısına göre artış göstermektedir. Buna göre 1. Performans dönemi destekleri ödenen prim gününe bağlı olarak şunlardır:

 • Toplam prim ödenen gün sayısı 180-539 gün ise 5000 TL,
 • Toplam ödenen prim günü sayısı 540- 1079 ise 10.000 TL,
 • Prim ödenen gün sayısı 1080 ve daha fazla ise 20.000 TL’ye kadar performans desteği verilebiliyor.

Bu kapsamda 2. Performans dönemi destekleri ödenen prim gün sayısına göre şunlardır:

 • Toplam ödenen prim gün sayısı 360 ila 1079 olan işletmeye 5000 TL,
 • Prim gün sayısını 1080 ila 1439 arasında ödemiş bulunan işletmeye verilen destek tutarı 20.000 TL,
 • 1440 gün ve daha uzun süre prim ödeme günü bulunan işletmeye verilen performans desteği tutarı 20.000 TL’dir.

Performans Desteğine Ek Ödemeler

Performans desteğine ilave ödemeler yapılabilir. Ek ödeme tutarı 5.000 TL’dir. Yukarıda bildirilen rakamlara ilave 5.000 TL ek ödeme yapılabilmesi için girişimcide olması gereken özel şartlar şunlardır:

 • Kadın olmak,
 • Engelli olmak,
 • Gazi olmak,
 • Derecede şehit yakını olunması durumudur.

KOSGEB İleri Girişimci Desteği Türleri

KOSGEB ileri girişimci desteği çeşitleri ‘’Kuruluş Desteği’’, ‘’Performans Desteği’’, ‘Makine ve Teçhizat Yazılım Desteği’’, ‘’İleri Girişimcilik Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği’’ olmak üzere 4 ana başlıkta toplanıyor.

İleri Girişimcilik Kuruluş Desteği Finansman Tutarı

İleri Girişimcilik Kuruluş Desteği ödenek miktarları şunlardır:

 • Gerçek kişi statüsünde kurulan işletmeler için ‘’İleri Girişimci Kuruluş Destek’’ tutarı 5000 TL’dir. (Desteklenecek işletme gerçek kişi statüsünde olup, son bir yıl içinde kurulmuş ise verilen kuruluş desteği geri ödemesizdir.)
 • Sermaye şirketi statüsünden kurulan işletmeler için ‘’İleri Girişimci Kuruluş Destek’’ tutarı 10.000 TL’dir.

İleri Girişimcilik Performans Desteği Finansman Tutarı

İleri Girişimcilik Performans Desteği ödenekleri kapsamında yapılan destekler, Geleneksel Girişimci Performans Desteğinde bildirilen koşullar ve ödeme tutarları bakımından aynı şekilde uygulamaya alınır.

İleri Girişimcilik Makine Ve Teçhizat Yazılım Desteği Finansman Tutarı

İleri Girişimcilik Makine Ve Teçhizat Yazılım Desteği ödenek miktarları şunlardır:

 • Uygulanan teknoloji düzeyi düşük ya da orta seviyede ise ayrılan ödenek 100.000 TL,
 • Bu kapsamda uygulanan teknoloji düzeyi orta ya da yüksek seviyede ise ayrılan ödenek 200.000 TL,
 • Uygulanan teknoloji düzeyi yüksek seviyede ise ayrılan ödenek 300.000 TL’dir.

KOSGEB tarafından sağlanan destek oranı % 75 ile sınırlandırılmıştır. Bahse konu destek, alınan ve uygulanan teknolojinin,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 29118 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış bulunan SGM 2014/35B numaralı ‘’Yerli Malı Tebliği’’ne göre alındığı ve güncel yerli malı belgesiyle tefrik edildiği hallerde uygulanan % 75’lik desteğe ,% 15 ilave destek sağlanır.

İleri Girişimcilik Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği Finansmanı

İleri Girişimcilik Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği ödenekleri     KOSGEB tarafından 10.000 TL olarak belirlenmiştir.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteğine Başvuru İçin Gerekli Koşullar

KOSGEB yeni girişimci desteğine müracaat edebilme şartları şunlardır:

 • Başvuru sahibi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • KOSGEB desteği alabilmek için TC vatandaşı olma zorunluluğu vardır.
 • KOSGEB desteğine müracaat etmek isteyen kişilerin ‘’Uygulamalı Eğitim Desteği’’ ya da ‘’İş Kurma Danışmanlığı Eğitimi’’ni almış olmaları şartı aranır.
 • Müracaatta bulunanlar ‘’Genç Girişimci Geliştirme Programına’’ katılmış ve başarı ile mezun olmuş olmalıdır.
 • İŞGEM kapsamında bulunan girişimciler arasından 1 sene içinde işyeri açmış kişiler başvuruda bulunabilir.

KOSGEB hayvancılık desteklerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Kayıt Aşamaları

KOSGEB’e kayıt için izlenecek basamaklar şunlardır:

 • KOSGEB kaydı yapılması için öncelikle KOSGEB resmi web sitesine giriş yapılır. Bu amaçla kullanılacak adres Kosgeb.gov.tr ’dir
 • Ekranda görüntülenen sayfada sağ tarafta bulunan ‘’ KOBİ GİRİŞ’’ butonuna tıklanır.
 • KOSGEB ana sayfasında bulunan ‘’KOSGEB’e İlk Başvuru ‘’ yazısına tıklanır.
 • KOBİ Beyannamesi doldurulur. KOBİ beyannamesi doldurulmasındaki amaç KOSGEB kredisi için müracaat edilen işyerinin KOBİ özelliklerine haiz olup olmadığının bildirilebilmesidir.
 • Başvuru sahibi tarafından doldurulan beyannamenin ilgili mevzuata uygun olup olmadığı görevli KOSGEB uzmanı tarafından incelenir.
 • Daha sonra beyanname uygun bulunduğu takdirde KOSGEB desteklerine müracaat edilmesi için konu ile ilgili uzman ile görüşülür.
 • KOSGEB desteğine müracaat edildiğinde mutlaka KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılması şartı vardır. Aksi takdirde başvurular geçersiz sayılır.
 • KOSGEB destek kredisine başvuru yapılırken KOSGEB tarafından bildirilen son müracaat tarihi geçirilmemelidir.
 • KOSGEB sitesine girildikten sonra KOSGEB’in istemiş olduğu bütün evraklar tamamlanır ve KOSGEB il ya da ilçe Müdürlüğü’ne verilir.
 • Başvur aşamasından sonra KOSGEB, başvuru sahibinin KOSGEB tarafından açılmış ilgili kursa kayıt yaptırmasını ister. Kurslarda devam zorunluluğu vardır. Yeterli orandan devam etmeyen katılımcının başvurusu işleme alınmaz.
 • Kursta edinilen bilgiler doğrultusunda ‘’İş Planı’’ hazırlanarak KOSGEB’ e sunulur.
 • Projenin kabul ya da red edildiğine dair bilginin KOSGEB tarafından bildirilmesi beklenir.

KOSGEB Destek Kredileri E-Devlet Sistemine Taşınması

KOSGEB destek kredilerinin E-Devlet  üzerinden yazılımı gerçekleştirildi. Böylece daha önceleri başvuru sahiplerinden istenen evrakların pek çoğu e-devlet üzerinden dolduruluyor ve çıktıları alınıp ıslak imza ile imzalanıyor. Daha sonra da kaşe basılarak ilgili KOSGEB birimine teslim edilir.

KOSGEB yeni girişimci desteği kapsamında 2019 yılına ait resmi bilgiler şunlardır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.