DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?
20.02.2018
A+
A-

Kredi kartı asgari taksit miktarı, kredi kartının limitine göre belirlenmektedir. Kredi kartı borcunun ödenmesi için belirlenen en düşük ücrete, kredi kartı asgari ödeme tutarı denmektedir. Asgari tutarın ödenmesinde gecikme yaşandığı zaman, kredi taksitlerinin düzenli ödenmediği hakkında kayıt tutulur ve kredi notu düşürülür.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Miktarı Oranlaması Ve Ödeme Tablosu

Kredi kartı asgari ödeme oranı, kartın kullanım süresine göre değişmektedir. Asgari miktarın dağılımı ve ödeme tablosu detayları aşağıda sıralanmıştır:

 • Yeni alınmış kredi kartının birinci yıldaki asgari ödeme tutarı, kart limitinin %40’ı kadar olmalıdır.
 • Birinci yıldan sonra kullanılan kredi kartının asgari ödemesi, kart limitinin %30’u olarak belirlenir.

Belirtilen oranlamaya göre, kredi kartı limitleri ve aylık asgari ödeme miktarı şöyle olur:

 • Kartın kullanımının üzerinden 1 yıl geçmeyen 2 bin TL’lik dönem borcu için asgari ödeme miktarı 800 TL olarak belirlenmektedir.
 • Kart kullanımının üzerinden 1 yıl geçmiş olan 2 bin TL’lik kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı 600 TL olarak belirlenmiştir.
 • Kart kullanımının üzerinden 1 yıl geçmeyen 5 bin TL değerindeki dönem borcunun asgari ödeme miktarı 2 bin TL’dir.
 • Kredi kartı kullanımının üzerinden 1 yıl geçen kartlara ait 5 bin TL değerindeki dönem borcunun asgari ödeme miktarı 1.500 TL’dir.

Kart kullanımının üzerinden bir yıl geçtikten sonra, asgari ödeme miktarı düşmektedir.

KrediKartı Asgari Ödemesinin Kredi Notuna Etkisi Var Mıdır?

Kredi notu ve asgari ödeme arasında doğrudan bağlantı bulunmaktadır. Aylık taksitlerin ödenmesinde güçlük çekildiği zamanlarda, en azından asgari miktarda ödeme yapılmalıdır. Asgari tutarda taksit ödendiği zaman“Borç Ödenmedi” şeklinde kayıt tutulmaz ve kredi notuna etkisi olmaz. Ancak sürekli olarak asgari oranda ödeme yapılması, borcun devamlı artmasına sebep olur ve ilerleyen zamanlarda kredi notunu olumsuz etkileyebilir.

Asgari Tutarda Kredi Kartı Taksiti Ödendiğinde Uygulanan Faiz Oranı

Asgari tutar için uygulanan faiz oranı BBDK tarafından belirlenen akdi faiz tutarındadır.Asgari ödeme miktarından daha az ödeme yapılmışsa, taksitler için fazladan gecikme faizi uygulanmaktadır. Gecikme faizi olarak nitelendirilen bu oran, aylık %2,40 olarak belirlenmiştir ve bankalar bu faiz oranının üzerine çıkamazlar.

Kredi Kartı Limitinin Belirlenmesine Etki Eden Durumlar

Kredi kartı limit belirleme işlemi için göz önünde bulundurulan faktörler şu şekilde belirlenmiştir:

 • Kredi kart ilk alındığında kullanılabilecek olan azami limit, toplam gelirin iki katını geçemez.
 • Kredi kartının birinci yılından sonra talep edilen en yüksek kredi kartı limiti, mevcut gelirin dört katından fazla olamaz.
 • Kredi kartının ilk alınacağı dönemde kullanılacak limit, bankalar tarafından belirlenmektedir.
 • Kart limitinin belirlenmesindeki en önemli etken; başvuru sahibinin gelir durumu ve kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişiler, yüksek gelire sahip olsalar da ilk aşamada yüksek limitli kart alamazlar.
 • Kredi kartı limitinin yükseltilmesi için, 1 yıl boyunca tüm taksitlerin düzenli şekilde ödenmiş olması gerekir. Kredi kartı limitini yükseltmek için bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme

Kredi kartı taksitli nakit avans çekiminin detayları şöyledir:

 • Nakit avanslar için belirlenen azami miktar, kredi kartının limitine göre değişiklik gösterir.
 • Acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için küçük limitli kredi niteliğindeki nakit avans kampanyaları, bankalara göre değişiklik gösterir.
 • Kredi başvurusu gibi uzun süreçlere gerek kalmadan, nakit avans çekimi yapılabilir.
 • Nakit avansların ödemeleri, kredi kartı ekstrelerine yansıtılarak, alışveriş borcu öder gibi ödenmektedir.
 • Toplam borcun ödenmesi için 12 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır.
 • Bankaların ATM’lerinden, internet şubelerinden ya da mobil şubeler üzerinden nakit avans çekimi yapılabilir.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvuru kanallarıbeş çeşide ayrılmaktadır. Kolay bankacılık kapsamında oluşturulan kanallar ve detayları şöyledir:

 • Banka Şubeleri: Kredi kartı alınmak istenen bankaların şubelerine giderek,kredi kartı kampanyaları hakkında detaylı bilgi alınabilir ve bizzat başvuru yapılabilir.
 • İnternet Bankacılığı: Bankaların internet sitelerine girerek, ana sayfalarda yer alan linklerden, İnternet bankacılığı sistemine erişim sağlanabilir.
 • Mobil Bankacılık: Bankalara ait mobil uygulamalar üzerinden işlem yapılır. Bu uygulamaları indirmek için APP Store ya da Google Play Store araçları kullanılmalıdır. Uygulamanın “Kartlar” bölümüne gidilerek, kredi kartı başvurusu için form doldurulmalıdır.
 • Telefon Bankacılığı: Bankaların telefon bankacılığı hizmetleri için, müşteri temsilciliğiyle iletişime geçilmelidir. Müşteri temsilcisine talimat verdikten sonra, kredi kartı başvurusu tamamlanmış olacaktır.
 • SMS Bankacılığı: Her kredi kartı modeli için, banalar tarafından belirlenen SMS türü bulunmaktadır. Kredi kartı türlerinin alt kısmında, SMS başvurusu için bilgilendirmeye yer verilir. SMS başvurularında TC kimlik numarası ve gelir miktarının belirtilmesi talep edilecektir.

Banka şubelerinden yapılan kredi kartı başvurusu haricinde, diğer kanallardan yapılan kart başvurularının tamamı ön başvuru olarak değerlendirilmektedir. Başvuru sonuçları ortalama 1 gün içerisinde belirlenir ve kişilerin sisteme kaydetmiş oldukları cep telefonu numaralarına, bilgilendirme mesajı iletilir. Gelen mesajın içerisinde; kredi kartının faiz oranı, alınacak azami limit ve ödeme miktarı hakkındaki bilgilerin tamamına yer verilmektedir. Kredi kartının resmi olarak işleme koyulması için, kimlik belgesi ve gelir belgesiyle birlikte banka şubelerine gidilmesi ve sözleşme imzalanması gerekmektedir. İşleme koyulan kredi kartları, ortalama 15 gün içerisinde adrese teslim edilecektir.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı başvuru koşulları şöyle sıralanmaktadır:

 • 18 yaşını tamamlamış olmak gerekir.
 • Kredi notunun yüksek olması ve kara listeye düşmemiş olmak gerekir.
 • Kredi sicilinin temiz olması gerekir.
 • Kart ödemelerini düzenli şekilde yapmayı sağlayacak düzenli bir gelirin bulunması gerekir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sigortasına dâhil olan düzenli bir işte çalışıyor olmak gerekir.
 • Mevcut gelirlerin tamamını belirten gelir belgesi sunulması gerekir.
 • Kredi ödeme potansiyelini kanıtlama için, ikamet adresine ait son 3 aylık fatura belgesinin sunulması gerekir.

Kredi Kartı Aidatı ve Aidatsız Kredi Kartları

Kredi kartı aidatı; kartın alındığı ilk günden itibaren başlar ve kartın kullanım süresi boyunca yıllık olarak ödenir. Bankalara BBDK tarafından getirilen karardan sonra, her bankanın en az 1 tane aidatsız kredi kartı bulunmak zorundadır. Aidatlı kredi kartı ve aidatsız kredi kartının arasındaki en büyük fark, kartlar kapsamında alınan hizmetlerdir. Aidatlı kredi kartlarının tamamında taksitlendirme ve para puan kazanma imkanı bulunmaktadır. Bunun haricinde, kart sahiplerine çeşitli hizmetler de sunulmaktadır. Aidatsız kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde taksitlendirme yapılıp yapılmayacağı, bankaların inisiyatifine bırakılmıştır. Kredi kartı aidatlarının limitleri, bankalara bırakılır ve müşterinin onayı alınmadan aidatlara zam yapılamaz.

Kredi Kartı Borçları Ne Zaman İcra Takibine Düşer?

Kredi kartı taksitlerinin icraya düşmesi için kart limitine oranla belirlenen asgari miktarın, üst üste 2 defa ödenmemiş olması gerekir. Arka arkaya ödeme yapılmadığı takdirde, bankalar icra takibini başlatmaktadırlar. Kart sahipleri hakkında icra takibi başlatıldığında, kişilerin isimleri bankaların kara listesine yazılır ve bir daha kredi ya da kredi kartı alma hakları bulunmaz. Asgari miktarda ya da asgari miktarın biraz üzerinde ödeme yapıldığı zaman, kredi notu etkilenmez ve icra takibi başlatılmaz. Asgari tutarın altında yapılan ödemelere; %2,40 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.