Kredi Kartları

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silindi – CVV Kodu Öğrenme

Teknolojinin gelişmesi ve alışveriş yapmanın çok daha kolay bir hal almasını sağlayan kartların hayatımıza girmeye başlamasıyla insanların bankalara borçlanmalarını sağlayan pratik kredi kartları ortaya çıkmaya başladı. Hızla yaygınlaşan bu kartlar internet üzerinden alışveriş işlemlerinde dahi kullanılabilir hale geldi. Peki, birçok kişinin internet üzerinden yapacakları alışveriş işlemleri sırasında karşılaştığı CVV kodu nedir? CVV ya da CVC olarak geçen sistem ne anlama geliyor. Bu yazımızda Güvenlik kodu nedir ve kredi kartı cvv kodu öğrenme hakkında detaylara yer vereceğiz.

CVV Kodu Nedir?

Card Validation Value’nin kısaltması olarak hayatımıza giren CVV yani kartı onaylamanızı sağlayan bir güvenlik kodu olarak adlandırılabilir. CVV kredi ve banka kartlarının güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş ekstra olarak eklenmiş 3 haneli bir kod sistemidir. 2001 yılı itibariyle neredeyse tüm kredi kartlarında kullanılır hale gelen kod sistemi bu tarih itibariyle zorunlu hale getirilmiş ve yeni basılan tüm kartlara eklenme zorunluluğu getirilmiştir.

Kredi Kartı CVV Kodu Öğrenme

Kredi kartı güvenlik kodu öğrenme aslına bakarsanız oldukça basit bir işlem. Bunun için tek yapmanız gereken kredi kartınızı elinize almak ve arka tarafını çevirmek. Kart tasarımlarına göre farklılık gösteriyor olsa da burada yer alan güvenlik şeridi üzerine işlenmiş 3 haneli bir kod sistemidir. Bazı durumlarda önünde farklı sayıların yer alması da muhtemeldir. Bu gibi durumlarda en sonda yer alan 3 sayı CVV kodunuzu belirtmekte olup diğerlerini kullanmamanız gerekmektedir.

Bazı durumlarda kartın yoğun kullanımı ve aşınma gibi bir senaryonun yaşanması halinde kullanıcılar CVV kodu yok gibi şikayetlerde bulunabiliyor. Kartlarınız üzerinde yer alan CVV kodunun silinmesi halinde normal fiziksel kullanımlarda herhangi bir sorun yaşamaksızın kartınızı kullanmaya devam etseniz de internet üzerinden alışveriş yapmayı denediğinizde sorun yaşamanız muhtemel. Bu gibi durumlarda izleyebileceğiniz 2 alternatif yol bulunuyor.

  • Güvenlik Kodu Yok Ne Yapmalıyım? – Yol 1

Kredi kartı güvenlik kodu silindi ise yapabileceğiniz ilk işlem kartınızın bulunduğu ilgili bankayı arayarak durumu müşteri hizmetleri yetkilisine izah etmeniz. Bu işlem sonrasında yetkili sizi ilgili menü veya menülere aktaracak ve sistem tarafından güvenlik adımları tamamladığınız takdirde güvenlik kodunuz SMS ile tarafınıza iletilecektir.

  • CVV Kodu Yok Ne Yapmalıyım? – Yol 2

Kredi kartı cvv kodu yok diyorsanız yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise yine müşteri hizmetlerini aramaktan geçiyor. Bu sefer yetkiliye kartınızın üzerinde yer alan sayıların silinmeye başladığı ve yenisini talep ettiğinizi belirtmeniz yeterli. Bankanız tarafınıza en kısa sürede kartınızın yenilenmiş versiyonunu gönderecek ya da talebiniz doğrultusunda  yeni numaralarla bir kart gönderimi sağlayacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu