Kredi Kartları

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Günlük hayat içerisinde kullanım alanı giderek yaygınlaşan ve bir vazgeçilmez haline gelen kredi kartları hayatımızın her anında güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalıyor. Bankalar kredi kartlarının güvenliğini sağlayabilmek adına her geçen gün güncellenen ve güvenlik önlemleri arttırılan sistemlere geçiş yapsalar da tüketicilerin dikkatsizlikleri zaman zaman güvenlik zafiyetlerinin oluşmasına neden olabiliyor. Bu yazımızda kredi kartı kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir konuya değineceğiz. Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır hiç merak etmiş miydiniz? Kredi kartı nasıl korunur, kartınızın güvenliğini sağlayabilmek için tüketicilere ne gibi görevler düşüyor?

Kredi Kartı Güvenlik İpuçları

Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır merak edenler için hazırlamış olduğumuz bu rehberimizde maaş kartı, kredi kartı ya da bankamatik kartı fark etmeksizin tüm kartlarınızın güvenliğini nasıl sağlayacağınıza değineceğiz. Bankamatikler, pos cihazları ve internet kullanımları gibi birçok alanda kart bilgileriniz büyük bir risk altında. Peki, tüm bu harcamalar sırasında dikkat edilmesi gereken kredi kartı güvenlik ipuçları nelerdir?

  • Çevrimiçi (Online) Alışverişler Sırasında Kart Bilgilerinizi Girerken 2 Kere Düşünün

İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz alışverişleriniz esnasında kartınızın bilgilerinin kötü amaçlı 3. Kişilere aktarılmadığından emin olmak adına dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunuyor. İnternet üzerinden hemen hemen her türlü ödeme ve ihtiyacınızı karşılamanızın mümkün olduğu bu yıllarda kart bilgilerinizi ele geçirmek isteyen kişiler için oldukça geniş çaplı bir avlanma ortamı sunuluyor. Kart bilgilerinizin güvenliği açısından artık eskisi kadar önemi kalmamış olmasına rağmen ödeme yapacağınız sayfanın bağlantısının başında “https” etiketinin yer aldığından emin olmalısınız. Bu etiket artık birçok site tarafından kullanılabiliyor olsa da asıl önemli olan nokta ise bu etiketin yanında “Yeşil” renkte bağlantının yanı sıra bir kurum, şirket isminin yer alıyor olması.

Bunun yanı sıra en önemli güvenlik ipuçlarından birisi ise kuşkusuz “Sanal Kart” kullanımı. Online alışverişlerinizde sanal kart kullanımı gerçekleştirmek yapacağınız alışverişlerde belirlediğiniz limit üzerinde harcamanın gerçekleşmesini önleyecektir ve ihtiyacınız bittiğinde kartı kapatarak istediğinizde sıfırdan yeni bir kartı anında ücretsiz bir şekilde banka uygulamaları üzerinden açabileceğiniz gerçeği. Ayrıca yapmış olduğunuz alışveriş sonrasında ilgili internet sitesine dair bir dolandırıcılık hissine kapılmanız halinde bankanızla hemen iletişime geçerek kartınızı bloke ettirmeli ve yeni bir kart başvurusu gerçekleştirmelisiniz.

  • 3D Secure – 3D Ödeme Yöntemini Tercih Edin

Yine bir çevrimiçi alışveriş güvenlik önlemi olan 3D ödeme sistemi gerçekleştirilen tüm ödeme işlemlerinde kartınızdan çekilecek tutarı görmeniz ve kartınızdan izniniz olmadan işlem gerçekleştirilmesini önleyen bir çalışmadır. Ödeme sırasında son aşamaya gelindiğinde cep telefonunuza bir kısa mesaj ya da banka uygulamasına gelen bildirim yardımıyla ödemenin gerçekleşmesine onay verme işlemidir. Bunu bankanızla görüşerek aktif etmeli ve 3D ödeme kabul etmeyen sitelere ödeme yapılmasını engellemelerini istemelisiniz. Bu sayede telefonunuzu ele geçirmeden kimse sizin adınıza bir yere kartınızla ödeme yapamaz.

Kredi Kartı Nasıl Korunur ?

İnternet üzerinden alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenlere kısaca değindik. Peki, kredi kartı nasıl korunur? Şifrenizin güvenliği ve ATM kullanımı sırasında nelere dikkat edilmelidir?

  • Kredi Kartı Şifremi Nasıl Korurum?

Kredi kartlarınızın şifreleri bir başkası tarafından ele geçirilmiş olması demek evinizin anahtarını bir yabancıya teslim etmekle neredeyse eşdeğerdir. Şifrenizin kolayca başkaları tarafından tahmin edilecek (doğum tarihi vb.) olarak ayarlanması kartınızı ele geçiren kişinin anında bu şifreyi kırmasına neden olacaktır. Ayrıca tutmuş olduğunuz spor kulübünün kuruluş tarihi (örneğin Fenerbahçe takımını tutuyorsanız 1907) gibi şifreleri tercih etmekten kaçının. Hiçbir şeyle bağlantısı bulunmayan ama sizin hatırlayacağınız bir şifre belirleyin. Bunların yanı sıra ATM’lere yerleştirilen dolandırıcı sistemler ve kameralı sistemlere karşı da dikkatli olmalısınız.

Kısaca, kolayca tahmin edilemeyecek karmaşık bir kart şifresi belirlemelisiniz. Kart ile ödeme yaparken ödeme alan kişinin kart bilgilerinize bakmadığı ve etrafta kart bilgilerinize odaklanan bir kamera olup olmadığına dikkat etmelisiniz. (Güvenlik kameraları haricinde, direkt pos cihazına odaklanan)

  • ATM Kullanımı ve ATM Kartımı Aldı Ne Yapmalıyım Diyenler

Bankacılık işlemlerinin daha pratik ve hızlı gerçekleşmesini sağlamak aynı zamanda şubelerin kapalı olduğu zamanlarda tüketicilerin para çekme ve yatırma işlemlerini kolaylıkla sağlaması adına geliştirilmiş ATM’leri herkes aktif bir şekilde kullanıyor olmalı. ATM’ler zaman zaman yoğun kullanım nedeniyle yaşamış oldukları arızalar sebebiyle tüketicilerin kartlarını makine içerisinde kilitleyebilir (halk arasında ATM kartımı yuttu olarak tabir edilir). Bu gibi bir durum yaşadığınızda yapmanız gerekenler şu şekildedir;

  • İlgili bankamatik önünden hemen ayrılmamalı ve kartınızın bağlı bulunduğu bankayı aramalısınız.
  • Çağrı merkezi çalışanına kartınızın ATM tarafından alındığını ve geri alamadığını belirtmelisiniz. Bu durum sonrasında birkaç teyit ardından banka çalışanı kartınızı bloke edecektir ve sonrasında ATM’den güvenle ayrılabilirsiniz.
  • Eğer, bankamatik bir şubeye bağlı ve şube halen aktif durumda ise içeride çalışan bir güvenlik, şube çalışanına durumu izah etmeli ve kimliğinizi göstererek kartınızı almak istediğinizi belirtmelisiniz. Yoğunluğa bağlı olarak kartınızı size teslim etme ihtimalleri bulunuyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu