DOLAR 5,7124
EURO 6,2917
ALTIN 276,6
BIST 98.987
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar

Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar
08.09.2019
A+
A-

Kredi notuna göre kredi veren bankalar 2019 yılında da bankacılıkta en çok tercih edilen kredi verme seçeneğidir. Bankaların güvencesi için kredi notunuz çok önemlidir ve başvuru yaptığınız zaman ilk incelenecek olan kredi siciliniz olacaktır. 2019 kredi notuna göre kredi verecek olan bankalar ve şartlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.  Bazı bankaların ilk bakacakları şey bu kredi siciliniz ve skorunuzdur. Özellikle yüksek meblağda kredilerde siciliniz kesinlikle önemlidir. Online olarak alacağınız düşük miktarlı kredilerde kredi notuna bakmayan bankalar da bulunmaktadır.

Kredi Notuna Göre Kredi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kredi notuna bağlı kredi veren bankalar sizlerin başvuru yaptığınız an kredinizi hesaplamazlar. Aksine, ilk bankacılık hizmetlerinden yararlandığınız günden bugüne kadar kredi siciliniz oluşturulmuştur. Yani ilk kredi kartını aldığınızda ya da ilk kredinizi ödemeye başladığınızda size özel bir kredi sicili oluşmaya başlamıştır. Kredi notunu etkileyen faktörler özellikle ödemelerinizdir. Düzenli ödeme yapmak kredi notunuzu yüksekte tutacaktır. Ayrıca aktif kredi kartı kullanımı da kredi notunu iyi etkileyen bir faktördür. Ödeme zamanını geciktirmek, istenen tutarın altında ödemek hatta hiç ödememek kredi notunuzu riskli seviyeye indirecektir. Eğer kredi notunuzu merak ediyorsanız www.findeks.com gibi Findeks sitelerinden kredi notunuzu öğrenebilir, ona göre dikkatli olabilirsiniz. Kredi raporunuz ve puanınızı en geç 24 saat içinde almış olursunuz.

Kredi Notu Kaç Puan Olmalıdır?

Kredi notuna bakarak kredi veren bankalar genellikle risksiz ya da az riskli kredi puanlarına rahatça kredi verirler. Kredi notu 0 ile 1700 arasında olmaktadır. 0 da bir kredi notudur fakat nötr ve olumsuz bir kredi notudur. Yani daha önce hiçbir bankacılık hizmetinden yararlanmayıp, kredi çekmeyip ve hatta kredi kartı sahibi olmayıp kredi başvurusu yaparsanız 0 kredi notuyla karşılaşırsınız. En yüksek kredi puanı 1700’dür. 1700-1900 puan arası ideal yani iyi durumdaki kredi notudur. 1500 ile 1699 arasındaki kredi puanı da iyi bir not olarak görülür. 1100 ile 1499 arası az riskli kredi notu, 700 ile 1099 arası orta riskli kredi notu ve 0 ile 699 arası çok riskli kredi notudur. Kredi notunuz fazlasıyla riskli ise kredi notuna bakmayan bankaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca hemen kredi alınabilecek bankaları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltmenin Yöntemleri

Kredi notuna bakıp kredi veren banka kullanacaksanız ve kredi notunuz yeterli değilse sizlere puanınızı yükseltmeniz tavsiye edilir. Aslında bundan sonraki tüm bankacılık işlemleri için kredi notunuzu yükseltmek yararınıza olacaktır. Peki kredi notu yükseltme seçenekleri nelerdir?

  • Hiçbir şey için geç olmadığını düşünerek bundan sonraki tüm kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekir.
  • Ne kadar çok kredi kartı kullanmak istemeseniz de aktif ve düzenli olarak kredi kartından harcama yapmak bankacılık için pozitif bir şeydir.
  • Var olan kredi borçlarınızı yapılandırma seçeneğini tercih edebilirsiniz. Tek bir bankada hem borçlarınızı hem de hesabınızı toplar, yeni bir yapılandırma yaparak düzene sokarsınız. Yapılandırma yaptığınız bankanın da kredi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.
  • Eğer kredi sicilinizi eski olaylar etkilediyse şu an ki gelir durumunuzu bankaya sunabilir ve kredi çekmeye uygun olduğunuzu gösterebilirsiniz.
  • Kredi notunuz kredi çekmek için uygun değilse teminat, ipotek ve kefil gibi kredi seçeneklerinden yararlanmayı tercih edebilirsiniz.

ING Bank’tan İhtiyaç Kredisi

Kredi notuna bakarak kredi veren bankalar arasında ING Bank bulunur. Düşük meblağlı kredilerde kredi notu önemsemeyen bu banka, 4000 TL ile 100.000 TL arasında verdiği bireysel ihtiyaç kredisinde kredi sicilinize de bakmaktadır. Ayrıca ING Bank’ın ihtiyaç kredisi ödemeleriniz 3 ay ertelemeli olarak yapabileceğiniz seçenekler de vardır. Bu bankanın uygulayacağı kredileri 48 ay vade ile alabilirsiniz. Alacağınız kredinizin %0,5’i kadar da kredi tahsis ücreti alırsınız. Bu bankada kredi notunuza göre faiz uygulanmaktadır. Örneğin 1850 ve üzeri puanlı olanlar %0,99 faiz oranı uygulanır. Kredi notu 1600 ile 1700 arasında olan kişilere de %1,49 oranında faiz uygulanmaktadır.

Akbank ile Kredi notu Yükseklere Yüksek Kredi

Kredi notu baz alınarak kredi veren bankalar arasında Akbank da vardır. Bu bankada kredi notu yüksek olan kişiler için yüksek oranlı krediler bulunmaktadır. Bu krediler İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi ve Taşıt Kredisi gibi kredilerdir. Belgelenebilir bir geliriniz de olduğu sürece bu bankadan kolayca kredinizi çekebilirsiniz. Bu bankada acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek için 36 ay vadeli 10.000 TL’lik kredi seçeneğiniz de bulunur. Bunun haricinde yüksek meblağda konut, taşıt, ticari gibi krediler çekmek için şubeyle iletişime geçebilirsiniz. Gerekli ayrıntılarını bankadan öğrenebilirsiniz.

Türkiye Ekonomi Bankası’ndan Kredi Fırsatı

Kredi notuna bakılarak kredi veren bankalar arasında Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) de bulunmaktadır. Bu bankada yalnızca yüksek tutarlı krediler için kredi sicilinize bakılmaktadır. Ayrıca online olarak alabileceğiniz CEPTETEB ile kredi notunuz çok da etkilemeden 30.000 TL’ye kadar 36 ay vadeli kredi alabilirsiniz. Bütün kredi türlerinde sigorta ve kredi tahsis ücreti harici herhangi bir dosya masrafı da alınmamaktadır. Eğer yüksek bir kredi başvurusu yapmıyorsanız herhangi bir evrak da istenmeyecektir.

Türkiye İş Bankası Kredileri

Kredi notunu önemseyen bankalar arasında Türkiye İş Bankası da bulunmaktadır. Bireysel ihtiyaç kredileri, kurumsal, ticari krediler, KOBi kredileri, konut ve taşıt kredileri gibi kredi seçenekleri vardır. İş Bankası’nda büyük krediler almak istiyorsanız mutlaka kredi notunuzun yeterli olması gerekmektedir. Eğer düşük meblağda anında kredi tercih ederseniz 2019 kredi notuna göre kredi seçeneğinden değil de, mobil uygulamadan ya da internet üzerinden kolay kredi seçeneğinden yararlanabilirsiniz. 60 aya varan bu kredilerin en üst limiti ise 25.000 TL’dir.

Ziraat Bankası’nın Kredi Seçenekleri

Kredi notuna bakarak kredi veren bankalar arasında kamu bankalarından biri olan Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası da bulunmaktadır. Bu bankada Taşıt Kredisi, Konut Kredisi, Bireysel İhtiyaç Kredisi, Ticari Krediler, Tarımsal Krediler ve KOBİ kredileri gibi krediler yüksek meblağda çekilecek kredilerdir. Bunun için de banka güvence isteyebilmektedir. Hepsinden önemlisi kredi sicilinizdir. Kredi notunuzun iyi olması Ziraat Bankası’nda kredi alma ihtimalinizi yükseltecektir.

Vakıf Bankası’ndan Kredi Notu Yükseklere Yüksek Krediler

Kredi notuyla kredi veren bankalar arasında yine bir kamu bankası olan Vakıf Bank da bulunmaktadır. Bu bankada devlet destekli faizsiz krediler ve kendi bünyesinde oluşturduğu uygun faizli krediler bulunmaktadır. Taşıt, Konut, Ticari gibi kredilerde kredi sicilinin yüksek olması istenir. Kredi notunuzun yeterli bulunmaması durumunda ise farklı güvenceler talep edebilirler. Genellikle 60 aya varan vade seçenekleriyle kredileri uygulanmaktadır. Kredi tutarları ve faizleri çekeceğiniz kredinin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Halkbank’tan Kredi Notuna Bakılan Kredi Seçenekleri

Kredi notuna bağlı olarak kredi veren bankalar arasında Halkbank bankası da bulunmaktadır. Bu bankada da diğer kamu bankalarında olduğu gibi hem faizsiz hem de düşük faizli kredi seçenekleri bulunmaktadır. Faizsiz krediler devlet destekli kredilerdir. Diğer kredi türleri olan Konut, Taşıt, İhtiyaç ve ticari, kurumsal, tarımsal krediler de uygun faiz oranlarıyla sunulmaktadır. Bu kredileri alabilmek için kredi sicilinizin iyi olması ve kara listede olmamanız gerekmektedir. Bu bankada kredi siciliniz iyi olduğunda ve bankanın sizden istediği diğer şartları yerine getirdiğinizde 60 aya varan vadelerle ve oldukça düşük faiz oranlarıyla kredi çekebilirsiniz.

Enpara İle Kredi Notunuza Bakılmadan Kredi İmkânı

Kredi notuna göre kredi imkânı sağlayan bankalar dışında kredi notunuzun düşük olması durumunda da kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalardan biri de Enpara’dır. Enpara şubesi olan bir banka değildir, internet üzerinden bankacılık hizmetlerini gerçekleştirir. Bu yüzden de şubeye herhangi bir evrak ve teminat belirtmenize de gerek yoktur. Bu bankanın tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de kredi sicilini çok önemsememesidir. Ayrıca diğer birçok bankadan farklı olarak anında bireysel ihtiyaç kredilerini 50.000 TL’ye kadar verebilmektedir. Siz de bu bankadan kredi çekmek isterseniz hemen internet sitesinden hesap oluşturabilir ve başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun cevabı kısa sürede tarafınıza iletilecektir.

Garanti BBVA İle Kredi Seçeneği

Kredi notuna dikkat ederek kredi veren bankalar arasında Garanti Bankası ya da yeni adıyla Garanti BBVA da bulunmaktadır. 2019 kredi notuna göre kredi çekebileceğiniz bir banka olan Garanti BBVA, Avans Hesap, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi, Bireysel İhtiyaç Kredileri ve Ticari, Kurumsal, KOBİ kredileri seçenekleri sunmaktadır. Dijital bireysel ihtiyaç kredisi harici bütün kredilerinde kredi siciliniz büyük önem taşımaktadır. Garanti Bankası’nda kredi başvuru yaptığınız takdirde ilk bakılacak şey kredi notunuz olacaktır. Kredi notunuzun yetersiz görüldüğü yerlerde bankanın sizden başka teminat isteme ihtimali de bulunmaktadır. Bunlar yüksek tutarda krediler olduğu için bankalar bir güvence ararlar. Kredi siciliniz bankacılıktaki en önemli şey olduğu için ilk bakılacak olan odur. Ama bahsedildiği gibi küçük miktarda ihtiyaç kredileri için istenecek şeyler daha esnek olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.