DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar
22.02.2018
A+
A-

Kredi sicili bozuk müşterilere kredi kullandıran bankalar, özellikle son dönemde pek çok acil nakit ihtiyacı duyan tüketiciler tarafından araştırma konusu haline getirilmiştir. Nitekim her geçen gün ekonomik açıdan borçlarını zamanında ödeyemeyen vatandaşların sayısında artış görülmektedir. Bu kapsamda daha önceden bankaların sunduğu; konut, ihtiyaç veya taşıt kredisi gibi ürünleri kullanmış ancak söz konusu kredi geri ödemelerini çeşitli sebeplerden dolayı geciktirmiş ve ödeyemeyecek duruma gelmiş kişilerin kredi sicil puanları düşürülmektedir. Bu nedenle bu duruma düşmüş olan tüketicilerin yeni bir kredi başvurusu yapmaları haline pek çok sorunla karşılaşması kaçınılmaz olmaktadır. Kredi sicili bozuk olanlar bu nedenle ne yazık ki ülkemizde faaliyet gösteren birçok bankanın da kapsamı dışında kalmaktadır. Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar bu yüzden önem teşkil etmektedir.

Kredi sicili bozuk olanlar yalnızca bankalardan kullandıkları tüketici kredilerinin taksitlerini ödeyemeyenlerden oluşmamaktadır. Zira kredi kartı dönem borcunun da zamanında ödenmemesi haline kart sahiplerinin kredi sicil notu kademeli olarak düşürülmektedir. Netice itibarıyla kredi notu düşürülen kişiler bankaların sistemlerinde kredi kullanımı konusunda “güven vermeyen” müşteriler sınıfına alınmaktadır. Aynı zamanda kara liste olarak da nitelendirilen bu listede yer alan kişilerin, herhangi bir kredi çekmesi durumunda söz konusu kredinin geri ödemelerini zamanında yapamayacağı ön görülerek, genellikle bu kişilere banka tarafından kredi ürünleri desteği sağlanmamaktadır.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Verilir Mi?

Kredi notu düşük olan müşterilerin kredi talepleri, yukarıda da belirttiğimiz gerekçeler öne sürülerek pek çok banka tarafından ne yazık ki reddedilmektedir. Nitekim kredi notu düşük olan müşterilerin kredi sicilleri de bozuk gösterilmektedir. En az 90 günlük süre içinde kredi sicili bozuk olan müşterilerin ödemeleri gereken borçları ödememeleri halinde, alacaklı olan bankalar bu kişiler hakkında yasal takip başlatmaktadır. Yasal takip sürecinde bankaların kredi verip vermediği ise merak konusu haline getirilmiştir.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tüm banka müşterilerinin ve kredi kartı sahiplerinin kayıtlı kredi notlarını tutan bir kuruluştur. Nitekim kredi kartı kullananların, bankalarda mevduat hesabı açanların veya daha önce bankalardan kredi çekmiş olanların KKB bünyesinde kayıtları otomatik olarak oluşturulmuştur. Her ne kadar bankalar kendilerine kredi desteği için başvuruda bulunan tüm müşterilerin KKB verilerini göz önünde bulundursa da kredi notu düşük olanlara da belirli şartlar altında kredi kullandırma imkanı sağlayan bankalar bulunmaktadır.

Sicili Bozuk Müşterilere Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, bu işlemleri belirli şartlar altında yerine getirmektedir. Nitekim kredi notu düşük olan ve böylelikle kredi sicili bozuk gözüken kişiler, bankalar tarafından pek tercih edilmeyen müşteri tipine işaret etmektedir. Çünkü söz konusu kişilerin, halen devam eden kredi ödemeleri veya geçmişte çok sıkıntılı geçen ödeme dönemleri olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda müşteriye sunduğu kredinin geri ödenmesi konusunda güvence arayan bankalar, belirli koşullar dahilinde kredi sicili bozuk olanlara taşıt, ihtiyaç veya konut kredisi kullanımı gibi imkanlar sağlamaktadır.

Sicili bozuk olan müşterilerine kredi desteği sunan bankaları kısaca listelemek gerekirse şöyle bir listeden bahsetmek mümkün olmaktadır:

 • ING Bank
 • Denizbank
 • Akbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Garanti BBVA
 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • ICBC Bank
 • Aktif Bank

Görüldüğü üzere ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren bankalar arasında hiç de azımsanmayacak sayıda banka, kredi notu düşük veya kredi sicili bozuk olanlara kredi kampanyalarından yararlanma imkanı tanımaktadır. Eğer siz de kredi notu düşük ya da bankalar tarafından kara listeye alınmış bir müşteriyseniz, bu yazımızın devamında söz konusu bankalardan nasıl kredi başvurusunda bulunup onay alabileceğinize dair detayları bulabilirsiniz.

Bankalar Kredi Notu Düşük Olanlara Nasıl Kredi Veriyor?

Bankalar kredi notu düşük müşterilerine kredi kullandırma konusunda birtakım şartları öne sürmektedir. Öncelikle kredi sicili bozuk olan ve bu sebeple banklar tarafından hakkında takip başlatılan kişiler, mevcut durumda bazı şartları yerine getirmeden yukarıda belirttiğimiz hiçbir bankadan kredi taleplerine olumlu yanıt alamazlar. Çünkü mevcut durumda kredi kullanmaya müsait olarak görülmeyen bu kişilerin, bankalarla müzakere edip alternatif yöntemleri tercih etmesi şarttır.

Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren bankalar arasında gerek özel gerekse de kamu bankası olsun, kredi sicili bozuk olan müşterilere kredi kullandırma konusunda şu şartlar öne sürülmektedir:

 • Sicili bozuk kişi bankaya yüksek tutarlı gelir belgesi ibraz etmek zorundadır.
 • Bankanın buna ek istemesi durumunda kefil gösterilmesi zorunludur.
 • Yine bankanın talep etmesine bağlı olarak ek teminatlar bankaya ibraz edilmelidir.

Görüldüğü üzere kredi notu düşük veya kara listeye alındığı için hakkında yasal takip başlatılan kişilerin bankadan kredi kullanabilmeleri için bu bilgileri eksiksiz olarak banka yetkililerine sunmak durumundadır. Öte yandan bankalar kredi sicili bozuk olan kişilere tüm talep edilen belgeleri tam olarak ibraz etse dahi en fazla 100 bin TL kredi kullandırma imkanı sunmaktadır. Dolayısıyla kredi notu düşük veya kredi sicili bozuk bir kişi, bankalardan kredi desteği onayı alsa dahi 100 bin liranın üstünde kredi talebinde bulunamamaktadır.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Kredi Başvurusunu Nasıl Yapmalı?

Kredi sicili bozuk müşterilerin kredi başvurusu, bankalar tarafından belirlenen şartlara göre yapılmalıdır. Öncelikle söz konusu kişiler, KKB tarafından olumsuz puanlanmış olduğu için kredi başvuru sürecinde banka yetkilileri ile müzakere edecek ortamın ayarlanması için şubeden başvuru yapmaları gerekmektedir. Dolayısıyla bankaların talep ettiği belgelerin hazırlanarak, banka şubesine gidilmesi ve kredi desteğine başvurunun bu şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir.

Çünkü kredi sicili bozuk olan kişiler, başvurdukları krediyi düzenli olarak geri ödeyeceklerine dair banka yetkililerini ikna etmek durumunadır. Bu bağlamda bankaların belirledikleri şartlara uygun olduklarını kanıtlamaları halinde kredi başvuruları onaylanmakta ve böylelikle ihtiyaç duydukları finansmana ulaşabilmektedirler.

Kredi Sicili Bozuk Olanlardan Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Kredi sicili bozuk olan müşterilerden talep edilen evraklar, aynı zamanda bankaların bu durumda olan kişilerin kredi kullanabilmesi için öne sürdüğü şartları işaret etmektedir. Nitekim yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kredi sicili bozuk ya da yasal takipte olan müşterilerin kredi başvurularında birtakım şartlar bulunmaktadır. Dolayısıyla bankalar, bu tür durumda olan müşterilerinden;

 • Aylık yüksek gelir aldığını gösterir gelir belgesi veya maaş bordrosu
 • Kredi ödenmesinde yaşanacak aksilikler için ek teminatlar
 • İpotek olarak gösterilebilecek taşınmaz mülk tabusu
 • Kefil olunduğuna dair resmi belge

gibi evrakların başvuru esnasında hazır olmasını istemektedir.

Sicili Bozuk Olanların Kredi Çekmek İçin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Kredi sicil bozuk olanların kredi başvurusunda yapması gerekenler, temelde banka yetkililerin belirli şartlar dahilinde ikna edilmesinden ibarettir. Bu noktada söz konusu hakkında yasal takip başlatılmış olan kişiler, herhangi bir şekilde kredi notlarını yükseltebilecek veya kredi sicillerini düzeltebilecek bir imkana sahip değilse, öncelikle bankaların kredi başvurularında talep etmiş olduğu tüm evrakları eksiksiz hazırlamak durumundadır.

Ayrıca ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ve kredi sicili bozuk olanlara kredi kampanyalarından yararlanma imkanı sunan pek çok banka, bu durumdaki olan müşterilerine sundukları kredi ürünlerinde normal şartlardan daha yüksek faiz oranları uygulayabilmektedir. Dolayısıyla kredi notu düşük olduğu halde bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler, normal müşterilere göre daha yüksek faiz oranları ile karşılaşmaya hazır olmalıdır. Tüm bunların yanında kendileri için en uygun ödeme planı çıkarılmasına da dikkat edilmelidir.

Dolayısıyla sicili bozuk kişilerin bankalara yaptıkları ihtiyaç kredisi başvurularının onaylanabilmesi için hem bankaların gerekli gördüğü şartları yerine getirmeli, hem de onay almaları halinde kendi durumlarına göre en iyi şekilde kredi ödemelerini gerçekleştirebilecekleri bir ödeme planı oluşturmaları gerekmektedir. Kredi sicili kötü olanların kredi alabilmeleri için detaylı bilgileri paylaştığımız bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

QNB Finansbank Kara Listede Olanlara Kredi Kampanyası

QNB Finansbank kara liste müşterilerine kredi kampanyası düzenleyen bankalar arasında yer almaktadır. Kara listede bulunan banka müşterilerine, kredi kartı kullanımının yanında, taşı ve ihtiyaç kredilerinden yararlanma imkanı verilmektedir. Kredi sicili bozuk olanlar, QNB Finansbank’ın ipotekli konut ve ihtiyaç kredisi kampanyalarından yararlanarak kredi çekebilme şansına sahiptir. Bunun yanında bankaya yapılan borç transferi ve borç yapılandırması i,le birlikte kredi sicilinin kısa sürede temizlenmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede kişiler hem kredi kullanabilir hem de bankaların kara listesinden çıkabilirler.

T.C. Ziraat Bankası İcralık Olanlara Kredi Kampanyası

T.C. Ziraat Bankası icralık müşterilere kredi kullanımı kampanyası da hem kredi sicilini temizlemek hem de kredi notunu yükseltmek amacıyla bankada kredi borçlarını yapılandırmak isteyenler için alternatif çözümler sunmaktadır. Nitekim ülkemizin en önemli kamu bankalarından biri olan T.C. Ziraat Bankası müşterilerine en uygun faiz oranları sunan bankalar arasında gösterilmektedir. Bu bağlamda diğer bankalarda bulunan borçlarınız T.C. Ziraat Bankası’nın borç yapılandırma kampanyalarından yararlanarak tek bir çatı altında toplayabilir, bu sayede düzenli ödemeler yaparak da 5 yıllık bir süre zarfında kara listeden kolaylıkla çıkabilirsiniz.

TEB Kara Listede Olanlara Kredi Kampanyası

Türkiye Ekonomi Bankası kara listede olanlara kredi kampanyası, düzenli gelire sahip ve yaş şartını sağlayan bir kefil ile başvurulması durumunda kredi sicili bozuk olanlara onay verilen kampanyalar arasında yer almaktadır. Bunun yanında kredi notunuzu düzeltmek adına bu bankadan kullanabileceğiniz krediler için adınıza tapuya kayıtlı olan gayrimenkulü veya taşınır malı teminat olarak gösterebilirsiniz. Bu sayede kolaylıkla banka kredisinden yararlanabilir ve mevcut durumdaki borç seviyenize göre en kısa sürede bankaların kara listesinden adınızı sildirebilirsiniz.

Vakıfbank Yasal Takipte Olanlara Kredi Kampanyası

Vakıfbank yasal takipte olanlara kredi kampanyası, temelde kredi kartı borcu olanlara yönelik belirlenmiştir. Ancak daha sonra kampanyanın kapsamı genişletilerek 100 bin TL’ye kadar hakkında yasal takip borcu bulunan kişilere de 12 ay vade ile aylık eşit taksitler ödeyerek kredi imkanından yararlanma fırsatı sunulmuştur. Ülkemizde bankacılık sektöründe en çok tercih edilen kamu bankalarından biri olan Vakıfbank’ın söz konusu kampanyasından yararlanarak yasal takibe düştünüz borcu kolaylıkla kapatabilir ve kısa süre içinde kredi sicil durumunuzu pozitif seviyeye çıkarabilirisiniz.

Aktif Bank Sicili Bozuk Olanlara N Kolay Kredi Kampanyası

Aktif Bank kredi sicili bozuk olanlara N Kolay kredi kampanyası kapsamında müşterinin banka kredi notuna önem verilmemektedir. Bunun yanında kefil veya herhangi bir teminat da talep edilmemektedir. Öte yandan kredi sicili bozuk olanların diğer bankaların aksine Aktif Bank’ta şubeye gitmelerine bire gerek görülmemektedir. Bu sayede 60 aya varan vade seçenekleri ve %2,09 faiz oranı uygulanan ihtiyaç kredisi talebinizi yapabilirsiniz. Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar müşterilerin yaptığı başvurularda herhangi bir belge talep edilmemektedir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.