DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir mi?

Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir mi?
04.04.2018
A+
A-

Kredisi devam eden kişi ikinci krediyi çekebilir mi sorusunun olumlu yanıtlanması için bazı şartlar gerekmektedir. Bazı bankalar hala borç ödemekte olan kişilere ikinci bir krediyi sağlamaktadır. İkinci bir krediyi edinebilmek için belirlenen şartlara uygunluk sağlanması halinde bankalar ikinci bir krediyi vermeye yanaşacaklardır. Hatta bankanın istediği şartların sağlanması halinde özellikle gelir durumu ile alakalı durumlarda bazı bankalar üçüncü bir krediye dahi olanak sağlamaktadır. Bu noktada kredisi devam eden kişi ikinci krediyi çekebilir mi sorusunda bahsedilen ikinci krediyi veren bankalar şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • İng Bank
 • QNB Finans bank

İkinci Krediyi Veren Ziraat Bankası

Ziraat bankası ikinci bir krediyi sağlayan bankalardan bir tanesidir. İkinci bir krediye sahip olmak isteyen müşterilere yönelik gerekli teminatların sağlanması şartıyla kredi verilebilmektedir. Bu banka teminat gösterilmesiyle birlikte uygun faiz oranları sağlanarak ikinci kredi vermeye yanaşmaktadır. Ziraat Bankasının sağladığı ikinci kredinin özellikleri şu şekildedir:

 • Banka ikinci bir kredi için maksimum 100.000 TL civarında kredi sağlamaktadır.
 • Bu kredilerin maksimum vade oranı ise 48 aya kadar ulaşmaktadır.
 • Bu kredi türünde bankanın belirlemiş olduğu faiz oranı %1.78 oranındadır.
 • Bu krediye sahip olmak isteyen müşterilerden 300 TL tutarında bir dosya masrafı istenmektedir.
 • Bu krediyle birlikte zorunlu olarak hayat sigortası da yapılmaktadır.

İkinci Krediyi Veren Vakıfbank

Vakıfbank ikinci bir kredi sağlarken ev ya da taşıt teminatlı olarak bu krediyi vermektedir. Bu kredi türüne başvurmak isteyen müşterilerin bankanın sunmuş olduğu şartlara uygunluk sağlandığı sürece verilmektedir. Vakıfbank’ın verdiği ikinci kredinin özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Banka bu kredi türüyle alakalı olarak 48 ay vade imkânı sunmaktadır.
 • Bankanın sağladığı bu kredinin faiz oranı %1.79 olarak belirlenmiştir.
 • Bu kredinin geri ödeme sürecinin biteceği zamana kadar yapılan ipotek işlemi kaldırılmayacaktır.

İkinci Krediyi Veren Halk Bankası

Halk bankası ikinci bir kredi imkânı sağlayan bir diğer bankadır. Diğer bankalarda olduğu gibi bu bankada da belli başlı şartlar vardır ve bu şartların sağlanması durumunda banka ikinci krediyi vermeye yanaşmayacaktır. Halk Bankasının sağladığı ikinci kredinin özellikleri şu şekildedir:

 • Banka bu krediyi herhangi bir teminat karşılığında vermektedir.
 • Bankanın sağladığı ikinci kredinin maksimum tutarı 75.000 TL civarındadır.
 • Bankanın bu kredi türü için sağladığı maksimum vade oranı 48 ay olarak belirlenmiştir.
 • Halk bankasının verdiği ikinci kredi türünde faiz miktarı %1.80 civarındadır.
 • Bu imkanlardan yalnızca almış olduğu kredinin ödemesi devam ederken alınacak olan ikinci krediden yararlananlar içindir.

İkinci Krediyi Veren İNG Bank

İNG Bank, ikinci krediyi veren bir diğer bankadır. Bankanın krediyi sağlaması için belli başlı kriterlere uygunluk gerekmektedir. Kriterlere herhangi bir şekilde uygunluk sağlanamaması durumunda banka kredi vermeye yanaşmayacaktır. Bu bankanın sağladığı ikinci kredi türünün özellikleri şu şekildedir:

 • Bankanın verdiği bu kredi türünün bir karşılığı olarak konut, arsa ve taşıtlar teminat şeklinde alınmaktadır.
 • Bankanın sağladığı maksimum kredi tutarı 80.000 TL civarındadır.
 • Bu bankanın verdiği ikinci kredinin faiz oranı %1.75 olarak belirlenmiştir.
 • ING Bank SMS ile ikinci kredi çekebileceğinizi öğrenebilmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İkinci Krediyi Veren QNB Bank

QNB Bank ikinci krediyi veren sonuncu bankadır. Bu banka da diğer bankalar gibi bazı şartlar dahilinde müşterilere kredi imkanı sağlamaktadır. İkinci krediyi almak isteyen müşterilere bu kredi türüne yönelik en fazla olarak 50.000 TL’ye kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Bu kredi türünün vadeli ödemelerinde ise maksimum vade sayısı 48 ay olarak belirlenmiştir. Bankanın uygulamış olduğu faiz miktarı ise %169 olarak belirlenmiştir.

İkinci Kredi Verilmesi İçin Gerekli Şartlar

İkinci kredinin alınması için gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması durumunda banka tekrardan ikinci bir kredi vermeye yanaşacaktır.

 • İkinci krediye başvuracak olan kişinin kredi notu ile alakalı bir sorun olmamalıdır. Eğer ikinci krediyi almak isteyen müşterinin kredi notu incelendiğinde risk grubunda olduğu tespit edilirse banka ikinci bir krediyi vermeyecektir.
 • İlk kredinin taksitlerinin geri ödenmesi sürecinde de kredi notunun düşmediğinden emin olunmalıdır.
 • İkinci bir krediye başvurmak için mevcut aylık gelir de çok önemlidir. Bunun sebebi yeni başvurulan kredi türünün de alınmasıyla birlikte iki kredinin birden ödenecek olması gerekmektedir. bu durumda banka başvuru yapan kişinin iki krediyi de ödeyebilme potansiyelinin olup olmadığının tespiti için önemlidir.
 • Ev kirası için ödenen miktar, ev hanesinin gerçekleştireceği zorunlu harcamaların mevcut gelirden düşürülmesi ile birlikte geriye kalan maaş payının iyi bir şekilde hesaplanması gerekmektedir.

Bu incelemelerin tamamlanması halinde farklı bankalardan ikinci krediyi alabilmektesiniz. Ayrıca aylık maddi gelirin elverişli olması halinde bu saydığımız bankalardan üçüncü bir kredi başvurusuna dahi olanak sağlanmaktadır.

İkinci Krediye Başvuru Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci krediye müracaat edenlerin önemsemesi gereken bazı durumlar vardır. Alınan ikinci krediden sonra almış olduğunuz toplam iki kredi bulunacağı için en ufak bir olumsuzluk geri ödeme noktasında büyük sıkıntılara sebebiyet vermektedir. İkinci bir krediye başvuru yamayı düşünen kişiler gerekli hesaplamalarını dikkatli bir şekilde yapmış olmaları gerekmektedir. ikinci bir krediye sahip olmak için dikkat edilmesi gerekilen hususlar şu şekildedir:

 • Alınmış bulunulan ilk krediden ne kadar borç kaldığı
 • İkinci olarak başvuru yaptığınız kredi tutarı
 • Bu saydığımız iki maddenin tamamının kullanılabilir toplam limiti geçmemesi önemlidir.
 • Konut ya da taşıt kredisi alınmak istenilirse bankalar üst limiti yüksek tutacaklardır. Fakat ihtiyaç kredisi için başvurulduğunda bankanın yapacağı ödeme tutarı biraz daha az olacaktır.

İkinci Kredi Başvurusu

İkinci krediye müracaat için bu kredi türüne yanaşacak olan bankalar tercih edilmelidir. Seçilen herhangi bir bankanın şubesine gidilerek devam eden bir kredi ödemeniz olduğunu ve yeni bir krediye ihtiyacınızın olduğunu belirtmelisiniz. Eğer banka size direk bir kredi vermeye yanaşmıyor olabilir. Bu durumda teminat karşılığı bir kredi vermeye yanaşacak olabilirler. İkinci krediye başvuracak olan kişinin üzerine araç, arsa veya konut bulunuyorsa bunlardan herhangi biri bankaya teminat olarak sunulabilmektedir. Fakat gösterilecek teminatların herhangi birinin üzerinde mevcut ipotek olmaması gerekmektedir. bu şartlar sağlandığı müddette bankalar size kredi vermeye sıcak bakacaklardır.

Bankalardan İkinci Krediyi Çekmek

Bankalardan ikinci krediyi almak için hali hazırda daha önceden almış olduğunuz bir ve ödemesine de hala devam ediyor olmanız gerekmektedir. Kişiler belirli ihtiyaçlarından kaynaklı olarak çeşitli kredilere başvurarak sahip olabilmekteler ve aylık belirli oranlarda bu kredileri geri ödemesi yapılmaktadır. Fakat bu geri ödeme sürecinde tekrardan birtakım ihtiyaçlar baş göstermiş olabilmektedir. Bu durumda kişiler tekrar bir kredi başvurusunda bulunma gereksinimi hissetmektedirler. Kişinin hala ödemekte olduğu krediyi aldığı bankaya giderek de başvuruda bulunulabilir. Bunun yanı sıra yalnızca önceki krediyi aldığınız bankaya değil bir başka bankaya giderek de başvuruda bulunulabilir. Fakat daha öncede belirttiğimiz gibi her banka ikinci krediyi vermeye yanaşmayabilir. Banka kendisini garanti altında almak için başvuruda bulunan kişilerden illaki bir teminat isteyeceklerdir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.