Genel

Kuyumcuların Çalışma Saatleri & Kaçta Açılıyor Kapanıyor?

Altın başta olmak üzere hemen hemen değerli tüm metal ve taşların işlenerek takı ya da aksesuar haline getirildiği, yatırım aracı olarak da kullanılan eserlerin oluşturulmasıyla ilgilenen sanata Kuyumculuk denir. Oluşturulan bu eserlerin ticaretini gerçekleştiren kişi, kurum ya da kuruluşlara ise kuyumcu adı verilir. Ülkemizde kuyumculukla uğraşan oldukça fazla kişi ve kurum bulunmaktadır. Düğün, nişan ve birçok özel günde geleneklerimiz gereğince altın ya da farklı mücevherler alınarak hediye edilmektedir. Fakat gün içerisinde mesai saatleri sebebiyle açık bir kuyumcu bulmakta zorlanan birçok birey bulunmaktadır. İşlerinizi ihtiyacınız olduğu güne özel esnetebilmek ve kendinizi açık bir kuyumcu yakalayabilmek için hazırlamanız için kuyumcuların çalışma saatleri hakkında tüm detayları paylaşacağız.

kuyumcular kacta kapanıyor

Kuyumcu Çalışma Saatleri

Bulunduğunuz bölge hizmet veren kuyumcular için çalışma saatleri ilgili il ve ilçeye bağlı kuyumcular derneğince belirlenmektedir. Bölgede hizmet veren tüm kuyumcular bu saatlere uyarak hareket etmek zorundadır. Peki, kuyumcular kaçta açılıyor? Genellikle Türkiye genelinde kuyumcular sabah 09.00’da mesai başı yapmaktadır. Ülke genelinde sabit olmamakla birlikte çoğu bölgede sabah 9 itibariyle kuyumcuların açıldığını görebilirsiniz. Kuyumcular kaçta kapanıyor diye merak ediyorsanız; kuyumcular akşam 19.00’da çoğu zaman mesai sonu yapmaktadır.

Kuyumcular Hafta Sonu Açık Mı?

Tüm bölgelerde kuyumcular cumartesi günleri standart çalışma saatleri ile hizmet vermeye devam ederken Pazar günleri piyasaların kapalı olması sebebiyle hizmet vermemektedirler. Maalesef Pazar günü kuyumcular kacta kapanıyor 2019 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi hiç açılmıyor olarak cevaplandırılabilir.

Kuyumcu Kapanış Saatleri İstanbul

Türkiye’nin farklı bölgelerinde kuyumcuların açılış ve kapanış saatlerinin farklılık gösterebileceğinden bahsetmiştik. Öyle ki aynı ilin farklı ilçeleri arasında dahi açılış-kapanış saat farklılıkları görülebilir. İstanbul – Kadıköy bölgesinde kuyumcular sabah 08.30 itibariyle hizmet vermeye başlarken akşam 18.30’da kapanış yapmaktadırlar. Yaz dönemlerinde bu süreyi 1 saat daha esneterek kapanış saatini 19.30’a çekmektedirler.  Kuyumcuların çalışma saatleri bölge ve şehirlere göre farklılık gösterebilir.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu