Kredi Kartları

Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Hesaplama

Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Hesaplama

Kredi kartı sahip olmayan birçok kişi, bankalar tarafından kendilerine verilecek en üst limiti daima merak etmektedir. Bankalar, müşterilerine vereceği hizmetler için bazı limitlendirmeler yaparak olumsuz durumların önüne geçmeye çalışmaktadır. Kredi kartı limitlendirilmesi sırasında birçok unsurların etki ettiğini söyleyebiliriz. Başta aylık gelir bazı alınarak kredi notunun limit belirlemede etkin olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Kredi notundan dolayı risk durumu, geçmiş dönemlerdeki ödeme durumları, şu anki borç durumunuz, gelir durumunuz kredi kartı limitlerinin belirlenmesinde kullanılan araştırmalar arasında yer almaktadır.

Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

2017 yılında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme kurulunun kredi kartı limitlerinde bazı düzenlemeler meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda alınan kararlara göre;

  • Kredi kartı sahipleri ilk yıl belgelenebilir gelirlerinin maksimum 2 katı kadar kredi kartı limitine sahip olabilmektedirler.
  • İlk yıldan sonra kredi kartı limit düzenlenmesi istenmesi durumunda belgelenebilir gelirlerinin maksimum 4 katı kadar bir kredi kartına sahip olabilirler.
  • Örneğin aylık 2,500 TL belgelenebilir bir gelire sahip olan kişi bankalardan kredi kartı talep etmesi durumunda ilk yıl 2,500 TL limite sahip bir kart olabilecektir.
  • İlk yıl herhangi bir sorun yaşanmaması durumunda bu limitim 10,000 TL’ye kadar yükseltilebileceğini söyleyebiliriz.

Bu düzenlemeler kişilere yüksek oranda limitler verilip borç batağına düşmesini engellemek üzere planlanmıştır. Öğrenciler için verilebilecek kredi kartı limitinin ise 400 ile 800 TL olmasına karar kılınmıştır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Eğer bankalar tarafından verilen limitin yeterli olmadığını düşünüyorsanız limit yükseltebilmek için başvuruda bulunabileceğiniz seçenek sayısının fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bankanız ile görüşerek belirli dönemlerde otomatik olarak limit yükseltme talimatı vererek limitizde artış meydana gelmesini sağlayabilirsiniz. Bununla beraber internet ve mobil bankacılık üzerinden de kartınız ile ilgili işlemler yaparak limit yükseltme talebinizde bulunabilirsiniz. Son olarak ise bankaların müşteri hizmetleri kanallarını kullanarak da limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Her limit yükseltme işleminin olumlu olarak değerlendirilmeyeceğini, bu konuda borçlarınızı düzgün ödeyip ödemediğinize bakılarak değerlendirmeler yapılacağını da ekleyelim. Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Hesaplama konumuzun ayrıntıları bu maddeler altında toplamaya çalıştık.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu