DOLAR 5,7124
EURO 6,2917
ALTIN 276,6
BIST 98.987
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Az Bulutlu

Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Hesaplama

Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Hesaplama
05.03.2018
A+
A-

Kredi kartı limiti hesaplaması yapılırken, başvuru sahibinin gelir durumu ve kredi notu değerlendirilir. Kişilerin talep ettiği kredi kartınınl imiti bankaların değerlendirmesinin ardından netleşmektedir. Gelir durumu kötü olan ya da kredi notu düşük olan bireyler, ancak bankaların belirlediği limitte kredi kartı alabilmektedir.

Kredi Kartı Limit Belirleme Detayları

Kredi kartı limitinin belirlenmesi için bankaların göz önünde bulundurduğu bazı durumlar mevcuttur ve detayları şu şekilde sıralanır:

 • İlk defa kredi kartı alınıyorsa, kartın üst limiti gelirin 2 katından fazla olamaz.
 • Kredi kartı kullanmanın üzerinden 1 yıl geçmişse, talep edilecek kart limiti mevcut gelirin 4 katından fazla olmaz.

Kredi kartı limitinin belirlenmesi için bir örnek gösterilmesi gerekirse; ilk defa kredi kartı alan 4.000 TL gelire sahip bir kişinin alçağı kart limiti en fazla 8.000 TL’dir. Kredi kartının ilk yılı doldurulduktan sonra, talep edilen kredi kartı limiti en fazla 16.000 TL olmaktadır. Kredi kartı limitinin belirlenmesinde belirtilen diğer koşullar da şöyle sıralanabilir:

 • Kişilerin kredi notu iyi seviyede olmalıdır.
 • SGK kapsamında, düzenli bir işte çalışılması gerekir.
 • Aylık gelirin, asgari miktarda olması gerekir.
 • Yüksek limitli kredi kartları için ek gelire sahip olunması gerekir.

Kredi Kartı Limiti Arttırma İşleminin Şartları

Kredi kartı limit arttırma işlemine ait tüm detaylar aşağıda sıralanmıştır:

 • Kredi kartının azami limitinin kullanılmıyor olması gerekir. Yani kartın ilk yılı için gelirin 2 katı, kartın ikinci yılı için gelirin 4 katı kadar limitin bulunmaması gerekmektedir.
 • Kredi kartının ilk yılı için, gelirin iki katından fazla limit talep edilmemelidir. Aynı şekilde kartın ikinci yılından sonra, gelirin 4 katından fazla limit talep edilmemesi gerekir.
 • Kredi kartının kullanım süresi boyunca, taksitlerin düzenli şekilde ödenmiş olması yani kredi notunun yüksek tutulması gerekmektedir. Kredi notu düşükse, limit yükseltme talebi geri çevrilmektedir.
 • Talep edilen limitin, gelir durumunu aşmaması ve taksitleri karşılayabilecek seviyede gelire sahip olunması gerekmektedir.

Kredi Kartı Limiti Arttırma İşlemi İçin Kullanılan Kanallar

Kredi kartı limit yükseltme kanalları ve işlem detayları şu şekilde açıklanmaktadır:

 • Bankamatikler / ATM: Bankalara ait ATM’ler kullanılarak, kredi kartı limitinin yükseltilmesi için başvuru yapılabilir. Talep edilen limit belirlendikten sonra, başvuru tamamlanmalı ve onay süreci beklenmelidir.
 • Bankaların Müşteri Hizmetleri: Bankalara ait çağrı merkezleri kullanılarak, müşteri temsilcileriyle irtibata geçilmesi gerekmektedir. Müşteri temsilcisine talimat verdikten sonra, talep edilen kart limiti belirlenmeli ve başvuru tamamlanmalıdır.
 • Online Bankacılık Hizmetleri: Bankalara ait internet şubeleri ve mobil şube uygulamalarından bir tanesi kullanılarak, kart limitinin arttırılması için başvuru formu doldurulabilir. Mevcut gelir miktarı ve talep edilen kart limiti belirtildikten sonra, başvuru değerlendirmeye alınacaktır.
 • Banka Şubeleri: Her banka kabul etmese de, birçok kredi kartının limitini yükseltmek için banka şubeleri kullanılabilir.
 • SMS Bankacılığı: Kart limitini yükseltmek için, bankaların belirlediği SMS kodu ve mesaj modeli kullanılmalıdır.

Belirtilen başvuruların tamamında, gelir durumu için bilgi talep edilmektedir. Limit yükseltme başvurusu esnasında belirtilen gelir durumunu kanıtlayacak bir belge ile bankaya gidilemezse, limit yükseltme talebi reddedilecektir. Gelire göre belirlenen kart limiti sınırlamasının üzerinde limit talep edilmek istendiğinde; kredi kartı için teminat ya da kefil gösterilmesi gerekir.

Geliri Olmayan Kişilerin Alabileceği En Düşük Kredi Kart Limiti

Geliri olmayanların alacakları kart limiti BDDK tarafından belirlenen karar sonucunda 1000 TL ile sınırlandırılmıştır. Ev hanımları ve öğrencilerin dâhil edildiği bu kategoride, herhangi bir gelir belgesi sunulmadan kredi kartı talep edilebilmektedir. Ancak sahip olunan kredi kartlarının limitlerinin toplamı 1.000 TL’yi geçememektedir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.