Krediler

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Toplamda maaşın kaç katı kredi çekilebilir? Maaşımın kaç katı kredi alabilirim gibi sorularınız bulunuyorsa sizler için hazırladığımız bu rehber sayesinde ihtiyacınız olan kredi tutarını belirleyebilir ve çekebileceğiniz tutara göre ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kredi maaşın kaç katı olabilir merak edenler için hazırladığımız bu yazıda, herhangi bir ekstra gelir ya da teminat göstermeksizin çekebileceğiniz yasal kredi tutarını hesaplayabileceksiniz.

Son yıllarda ülkemizde döviz kurlarında yaşanan dengesizlik ve olumsuz yönlü ilerleyiş sebebiyle tüketicilerin harcamalarında gözle görülür bir artış yaşanmış durumda. Bu artış sebebiyle tüketiciler ihtiyaçlarını kredi kartları ya da daha yüksek tutarlı harcamaları içinse kredi fırsatlarından yararlanma ihtiyacı duymaktadır. Herhangi bir bankaya gerçekleştireceğiniz kredi başvurusu sonrasında alabileceğiniz maksimum tutarı kabataslak öğrenebilmeniz adına hazırladığımız bu içerik, maaşın kaç katı kredi alabilirim 2018 yılı içerisinde güncel sınırlamalara göre hazırlanmıştır.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Maaşın kaç katı kredi çekilebilir gibi sorularla sık sık ihtiyaçlarını gidermek isteyen tüketiciler ve çevrenizdeki insanlardan duyuyor olmalısınız. Herhangi bir ekstra gelir veya teminat belirtilmediği durumlarda standart bir sigortalı çalışan aylık kazancının ortalama 20-22 katı aralığında seyreden kredi fırsatlarından yararlanabilir. Bu durumu daha açıklayıcı bir şekilde anlatabilmek adına size şu örneği verebiliriz;

Maaşınızın 5.000 Türk Lirası olduğunu varsaydığımız bir senaryoda bankalara kredi başvurusu gerçekleştirmeniz halinde çekebileceğiniz maksimum kredi tutarı şu şekilde olacaktır; 100.000 – 110.000 TL arasında. Çekebileceğiniz kredi miktarını etkileyecek birçok dış etken bulunacaktır elbette bunlar tüm dış etkenlerin gözden çıkarıldığı düz bir senaryodur. Bu etkenler alabileceğiniz tutarı arttırabileceği gibi azalmasına da neden olabilir.

Öyleyse Maksimum Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Bu soruya net bir cevap vermemiz maalesef mümkün değil. Çünkü daha öncede belirttiğimiz 5.000 TL gelirli bir senaryoda gibi dış etkenler sebebiyle 100.000 TL aralığında çekebileceğiniz krediyi arttırmanız mümkün. Bu dış etkenler üzerinize kayıtlı taşınmazlar olabilir. 500.000 TL değerinde bir evi banka üzerine kredi çekerken ipotek olarak sunduğunuz takdirde çekebileceğiniz kredi tutarı kat ve kat fazla olacaktır. Ya da üzerinize kayıtlı bir araba da bu duruma bir örnek gösterilebilir.

Peki, Maaş dışında krediyi neler etkiler? Yalnızca bordro yani sigortalı gelirinizi bankaya sunarak çekebileceğiniz kredi miktarını bunlara ek olarak farklı kaynaklardan gelirleriniz bulunuyor ise (örneğin kira) bunları da belgelendirerek bankaya sunduğunuz takdirde çekebileceğiniz kredi tutarı bu oranda esnetilebilecektir. Bunların yanı sıra faiz gelirleriniz ve üzerinize kayıtlı gayrimenkulleri de çekebileceğiniz kredi miktarını arttırmak için bankaya sunabilirsiniz. Bu gibi durumlarda toplamda ekstra 5.000 TL tutarında bir ek gelir daha gösterdiğiniz varsayalım; çekebileceğiniz kredi tutarı 200.000 TL ile 220.000 TL arasına yükselecektir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu