Kredi Kartları

MasterCard ve Visa Kart Arasındaki Farklar

Kullanmış olduğunuz birçok kredi kartı ve banka kartının sağ alt köşesinde dikkatinizi çekmeyi başaran Mastercard ya da Visa logolarının ne anlama geldiği ve görevlerinin tam olarak ne olduğunu hiç merak etmiş miydiniz? Peki hiç Mastercard ve Visa kart arasındaki farklar hakkında ne düşündünüz? Bu logoların arkasında yer alan firmaların hayatımıza girmelerinin temel amaçları gerçekleştirilen nakit para akışının elektronik ortama taşınmasını sağlamak ve banka, kredi kartı gibi kartların kullanımını arttırmaktır.

Mastercard Nedir?

Mastercard hayatımıza 1966 yılında girmiş ve ABD topraklarında kurulan bir finans şirketidir. Mastercard firmasının temel amacı kart, kredi kartı ve diğer ödeme sistemlerinin güvenli ve pratik bir şekilde kullanımını sağlamaktır. Dünya genelinde ödeme sistemleri ele alındığında Mastercard lider konumda yer almaktadır. Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu sponsorluklar sayesinde birçok kişinin ilk tercihi olmayı başarmıştır.

Mastercard nasıl alınır? Mastercard sahibi olabilmek için anlaşmalı bankalardan temin edeceğiniz kredi kartı, banka kartı ya da ön ödemeli kartlarda talebinizi belirterek kartınızın Mastercard logosunu taşımasını istediğinizi belirtmeniz yeterli.

Peki, Visa Nedir?

Visa, 2004 yılında kurulmuş bir ödeme sistemidir. Visa Europe ismini taşıyan kurum temellerini çok daha eskiye dayandırmaktadır. Yakın tarihli bir ödeme sistemi olmasına rağmen oldukça popüler ve her geçen gün daha çok kullanılmaya başlanmış bir ödeme sistemidir. Kredi Kartı, banka kartları, ön ödemeli kartlar gibi aklınıza gelen birçok kartın ödeme sistemini oluşturmak ve güvenliğini sağlamak amacıyla çalışan finans kuruluşudur. Dünya çapında Avrupa başta olmak üzere 36’yı aşkın ülkede kolaylıkla ödeme yapmanızı sağlayan gelişmiş bir ödeme sistemidir.

Visa kart nasıl alınır? Visa kart sahibi olabilmek için anlaşmalı bankalardan herhangi birisine gerçekleştireceğiniz kart başvurunuz sırasında Visa logosu taşımasını isteyebilirsiniz.

Mastercard ve Visa Kart Arasındaki Farklar

Ödeme sistemleri incelendiğinde dünya genelinde kendini kanıtlamayı başarmış ve bu alanda uzmanlaştığı kabul edilen iki marka kuşkusuz Visa ve Mastercard’tır. Birbirine rakip olan firma yapmış oldukları anlaşmalar ve kendisini tercih eden müşterilerine sunmuş oldukları ayrıcalıklar ile uzun yıllardır bir rekabet içerisindedir. Kullanıcılar kartlarında bu logolardan hangisinin olduğu yapacakları alışverişler ve kullanım işlemleri sırasında herhangi bir fark doğurmayacaktır. Oluşacak tek fark firmaların gerçekleştirmiş olduğu sponsorluklar ve anlaşmalar dahilinde kullanıcıya sunmuş oldukları fırsatlardır.
İki firma arasındaki farkın önemli olduğu noktalar şunlardır;

  • İlgili firmanın ödeme alt yapısının ödeme yapacağınız kurumda geçerli olup olmadığı,
  • İlgili firmanın yapmış olduğu anlaşmaların ilginizi çekip çekmemesi,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu