Genel

Pasaport Harçları 2019

Pasaport Harçları 2019

Herhangi bir şekilde yurt dışına gitmek isteyen kişilerin edinmesi gereken ilk şey olarak gösterilen pasaport, bir insanı yurt dışında temsil eden kimlik belgesi olarak gösterilmekte. Her ülkenin kendi vatandaşlarına özel pasaport geliştirdiğini ve bu pasaportları belirli bir ücret dahilinde sunduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde bordo, yeşil, kırmızı gibi 3 farklı pasaport türünün bulunduğunu, her pasaport türünün kendisine has özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bugün, bu yazımız içerisinde Pasaport Harçları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Pasaport sahibi olan bir kişi, vize istemeyen ülkelere herhangi bir başvuruda bulunmadan direk girebilir, gezebilir, 90 gün takılabilir. Bununla birlikle Avrupa birliği ülkelerinden de vize alarak istediği ülkede (İngiltere hariç) 90 güne kadar istediği şekilde yaşayabilir.

Pasaport harçları konusunda araştırma yapan kişilere pasaport çıkartmadan önce bazı bilgiler vermek istiyoruz. Pasaport minimum 6 aylık, maksimum ise 10 yıllık olacak şekilde çıkartılmaktadır. Her süre için farklı ücretlerin uygulandığını gidilecek yerin pasaport ücretine herhangi bir şekilde etkisinin bulunmadığını söyleyebiliriz.  Birçok kişi tarafından merak edilen Pasaport Harçları 2019 konusu;

İlginizi Çekebilir:

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Pasaport Harçları 2019

SÜRE HARÇ BEDELİ CÜZDAN BEDELİ TOPLAM ÜCRET
6 AYLIK 170 TL 133 TL 303 TL
1 YILLIK 248,2 TL 133 TL 381,2 TL
2 YILLIK 405 TL 133 TL 538 TL
3 YILLIK 575 TL 133 TL 708 TL
4 YILLIK 811 TL 133 TL 944 TL

 

Hangi pasaport türünü alırsanız alın bunlara ek olarak birde cüzdan bedeli ödemek durumundasınızdır. Tüm pasaport türlerinde geçerli olacak şekilde 133 TL’lik bir cüzdan bedeli alınmaktadır.

2017 yılı içerisinde alınan bir karara göre; 25 yaş atında olan üniversite öğrencileri yukarıda belirttiğimiz pasaport ücretlerini ödemeden sadece cüzdan bedeli ile pasaport sahibi olabilirler. Devlet, gençlerin elverdiğince gezebilmeleri için bu tür bir karar aldığını ve gençlere ücretsize yakın bir hizmet vermeye çalıştığını söyleyebiliriz. Yine aynı şekilde yeşil pasaport sahibi olacak kişilerde  pasaport ücreti ödemeyerek sadece cüzdan bedeli ile birlikte yeşil pasaport sahibi olabilirler. Bordo pasaport 10 yıla kadar veriliyor olmasına karşın yeşil pasaport maksimum 5 yıl olacak şekilde verilmektedir. Ailesinin kadro derecesi üzerinden pasaport sahibi olan gençler 25. yaşına girmeleri durumunda süreleri olsa dahi yeşil pasaportlarını kullanamadıklarını söyleyebiliriz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu