Genel

PCI DSS Sertifikası Nedir? Ne işe Yarar?

Dünya üzerinde yer alan finans kuruluşlarının bir araya gelmesi ile oluşturulan PCI DSS Konseyi, bankamatik ya da kredi kartları ile yapılan alışverişlerin güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlayarak müşterilerini koruma altına almakta. Bankamatik ya da kredi kartlarının güvenilir olmayan kişiler tarafından ele geçirilerek dolandırıcılık girişimlerinde kullanılması finans kuruluşlarının PCI DSS önlemi almalarına neden olmuştur. PCI DSS Konseyi tarafından oluşturulan sertifika dünya üzerinde bulunan tüm bankalar tarafından kabul edilmiş sayılmakta. Eğer bir banka ya da kuruluş kurallara aykırı girişimlerde bulunur ise hizmetlerinin durdurulduğunu, yeni müşteri alımının önüne geçildiği ifade ediliyor. Bu durumun sadece bankalar ile sınırlı olmadığını, müşteri kart bilgilerini depolayan ya da aracı firmalara ileten kurumları da kapsadığını söyleyebiliriz.

PCI DSS Sertifikası Ne işe Yarar?

  • Başta Finans kuruluşları olmak üzere e-ticaret alanında faaliyet gösteren kurumların kart işlemleri sırasında uyguladıkları veri transferini inceleme altına alır.
  • Finans kuruluşlarının ve e-ticaret sitelerinin müşterilere ait kart bilgilerini ve kişisel bilgilerinin güvenilir bir şekilde kullanıp kullanmadığını, depolanma işlemini kontrol altına alır.
  • Eğer sistem içerisinde kart kopyalama konusunda bir açık var ise bu açığı tespit eder.
  • Sistemler içerisinde herhangi bir sahteciliğe karşı açık var ise bunları tespit ederek onarılmasını sağlar.
  • Kurumların, kart bilgileri ve müşteri kişisel bilgilerini depolama konusunda yeterli olup olmadığı araştırılır. Eğer belirlenen kurumlar gerekli yeterliliğe sahip değilse kart bilgileri ve müşteri bilgilerinin veri saklanma işlemini üstlenir.

PCI DSS Sertifikası yukarıda da görüldüğü üzere oldukça geniş kapsamları içermektedir. Bu konseyin oluşumuna katkı sağlayan Master Card, Visa, JCB, American Express, Diner Club sürekli denetimlerde bulunarak sertifikanın amacına uygun olarak hayatına devam etmesini sağlar. Bugüne kadar birçok bankanın, finans kuruluşunun ve e-ticaret sitelerinin sertifikaya aykırı davranmalarından dolayı faaliyetlerine son verildiğini görebilirsiniz. Bankacılık sistemindeki en önemli sorunun bu konsey ve sertifika sayesinde çözüme ulaştırılmaya çalışıldığı gözlemlenmekte.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu