Banka Rehberi

PTT Adıma Yatan Parayı Sorgulama

Teknolojinin hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte para transferi işlemleri de oldukça kolay bir hal almaya başladı. Bu anlamda tüm dünyaya para gönderip – alırken tercih ettiğim PTT işlemleri oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Ülkemizde birçok bireyin yalnızca Posta işleriyle ilgilendiğini düşündüğü PTT aslında Posta ve Telgraf alanından oldukça uzaklaşmış ve çok daha geniş alanlarda hizmet vermektedir. Elbette halen posta işlerini yürütmeye devam ediyor olsa da kargo, bankacılık, e-ticaret gibi birçok alanda hizmet vermeye başlamıştır. Bankalar arası para transferi ücretleri bankalara göre farklılık gösterse de oldukça fazla olabilmektedir. Bu durumdan şikayetçi olan birçok tüketici ise PTT’yi tercih etmektedir. Peki, PTT adıma yatan parayı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Herhangi bir bankada bulunan hesabınızla yapabileceğiniz tüm havale ve EFT işlemlerini PTT şubeleri aracılığıyla da kolayca yapabilirsiniz. PTT günümüzde neredeyse tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye başlamış ve PTT Bank hesabınızın bulunmasına gerek olmadan T.C. kimlik numaranız ile de para transferi yapabilirsiniz.

PTT Adıma Yatan Parayı Sorgulama

PTT Bank ile adınıza gönderilmiş herhangi bir para olup olmadığını sorgulamak için takip edilebilecek birçok alternatif yöntem bulunmaktadır. Öncelikle herhangi bir hesabınız bulunmuyorsa en yakın PTT şubesini ziyaret etmeli ve T.C. kimlik kartınız aracılığıyla sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra PTT Bank müşterisi ve PTT’de bir hesabınız bulunuyorsa şube içerisinde kimlik, hesap kartı ya da hesap numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra;

PTT Bank müşterisi iseniz PTT Bank ATM’leri aracılığıyla sorgulama işlemini yapabilirsiniz. PTT Bank hesap kartınızı ATM’ye yerleştirmeli ve kolayca bakiyenize göz atmalısınız. PTT Bank aracılığıyla adınıza para gönderilebilmesi için PTT Bank müşterisi olmanıza gerek yok. Herhangi birisi adınız veya T.C. kimlik numaranız aracılığıyla size para transferi gerçekleştirebilir.

NOT: PTT Bank müşterisi değilseniz adınıza gönderilen bir para olup olmadığını kontrol etmek için ekstradan bazı detayları biliyor olmalısınız. En yakın PTT şubesini ziyaret ederek gişede yer alan çalışana PTT adıma yatan para sorgulama yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. PTT çalışanı güvenlik amacıyla sizden ek bilgiler isteyecektir. Nüfus cüzdanı, yatırılan tutar ve gönderici ismi gibi detayları biliyor olmalısınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu