DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?
01.09.2018
A+
A-

PTT Bonus kredi kartı başvurusu nasıl yapılır sorusuna net bir yanıt vermek gerekirse; PTT şubelerinden yapılmaktadır. Kredi kartları ile ilgili bilgi alma, kredi kartı şifresi alma, kredi kartı ile ilgili şikayette bulunma gibi işlemlerin; PTT’nin telefon bankacılığı veya internet bankacılığı ile yapılabilmesi mümkündür. Ancak kredi kartı başvurusu için PTT şubelerine gitmekten başka bir yol yoktur. PTT’nin 3 çeşit kredi kartı vardır ve MasterCard özelliği taşıyan kartlardır. İşte PTT Bonus kredi kartı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı…

PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

PTT Bonus kredi kartı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • PTT şube yetkililerinden temin edilebilecek olan kredi kartı başvuru formu gereklidir. Kişiler bu formu şubedeki yetkiliden alıp, doldurduktan sonra; başvuru işlemi tamamlanmadan tekrar teslim etmelidir.
 • Kişinin nüfus cüzdanını başvuru işlemi sırasında PTT şube görevlisine göstermesi gereklidir. İşlem sırasında nüfus cüzdanı yanında olmayanlar; sürücü belgesi, pasaport veya geçici kimlik belgesi ile de bu işlemi yapabilmektedir.

PTT Şubesinden Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

PTT şubesinden kredi kartı başvurusu yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişinin herhangi bir PTT merkez şubesine veya normal PTT şubelerine gitmesi gereklidir. Size en yakın PTT şubesini buradan öğrenebilirsiniz. PTT kredi kartı başvuru işlemlerinin internet bankacılığı, telefon bankacılığı veya SMS aracılığı ile yapılmasına izin vermemektedir.
 • Kişinin işlem sırasını bekledikten ve işlem sırası kendisine geldikten sonra; PTT görevlisine, kredi kartı başvuru işlemi yapmak istediğini söylemesi gereklidir.
 • Görevli kişiye bir başvuru formu verecektir ve aynı zamanda başvuru işleminin başlatılabilmesi ve kimliğinin tespit edilebilmesi için kendisinden kimlik belgesini talep edecektir.
 • Kişinin başvuru işlemi bu şekilde tamamlandığında ve kredi kartı başvurusu onaylandığında; bir hafta içerisinde kendisinin belirttiği adrese kredi kartının teslimatı yapılmaktadır. Kişi kendi tercihi doğrultusunda, başvuru yaptığı şubeden de kredi kartını teslim alabilmektedir.

PTT Bonus Kredi Kartı Faiz Oranları Nasıldır?

PTT Bonus kredi kartı faiz oranları şu şekildedir:

 • PTT kredi kartı sahibi olan kişinin, acil nakit ihtiyacı oluştuğunda; PTT kredi kartı ile nakit avans işlemi yapması durumunda uygulanacak faiz oranı %1.84’tür.
 • PTT kredi kartları için alışveriş sabit faiz oranları %1.84’tür.
 • PTT kredi kartları ile yapılan alışverişlerin ödemesinde bir gecikme olması durumunda; uygulanan gecikme sabit faiz oranı %2.34 olmaktadır.

PTT’nin Bonus kredi kartında uygulanan faiz oranları; diğer kredi kartlarının ve diğer Bonus kartların faiz oranlarına göre daha uygundur. Çünkü PTT kredi kartının faiz oranlarını belirlerken; Merkez Bankası’nın sunduğu azami faiz oranlarında herhangi bir oynama yapmamıştır.

PTT Kredi Kartlarının Çeşitleri Nelerdir?

PTT kredi kartlarının çeşitleri şu şekildedir:

 • PTT Bonus Classic Kart: İlk 2 yıldan sonra 64 TL yıllık kart aidat ücreti alınmaya başlanır.
 • PTT Bonus Gold Kart: İlk 2 yıldan sonra 71 TL yıllık kart aidat ücreti alınmaya başlanır.
 • PTT Bonus Platinum Kart: İlk 2 yıldan sonra 79 TL yıllık kart aidat ücreti alınmaya başlanır.

PTT Bonus Kredi Kartlarının Özellikleri Nelerdir?

PTT Bonus kredi kartlarının özellikleri şu şekildedir:

 • Bonus kredi kartlarının taşıdığı bütün özelliklere; PTT Bonus kartları da sahiptir.
 • PTT Bonus kartlarla; MasterCard logosu bulunduran iş yerlerinden alışveriş yapılabilmektedir.
 • Kişiler PTT Bonus kartlarla yaptıkları alışverişlerinde; alışveriş tutarlarının belirli bir oranında Bonus puan kazanmaktadırlar. Bu puanları daha sonra diğer alışverişlerinde harcayabilmektedirler.
 • PTT Bonus kredi kartlarından nakit çekimi yapacak olan kişiler %3.5 + 5 TL oranında olmak üzere en az 8 TL işlem ücreti öderler.
 • Kişinin PTT Bonus kredi kartının çalınması durumunda; kişi hemen PTT müşteri hizmetlerine haber vermelidir. Bu tamamen kart sahibinin sorumluluğunda olan bir durumdur. Ayrıca kişinin PTT müşteri hizmetlerine haber vermesinden 24 saat öncesine kadar yapılan kart harcamaları incelenmektedir ve bu harcamaların sadece 150 TL’sini PTT üstlenmektedir.

PTT Bonus Kredi Kartı Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT Bonus kredi kartı şifre alma işlemi yapmak için izlenmesi gereken yollar şu şekildedir:

 • Kişinin izleyebileceği ilk yol; PTT müşteri hizmetlerini aramaktır. Bunun için 444 1 788 numaralı PTT müşteri hizmetlerini araması ve kimlik bilgilerini girdikten sonra kart şifresi talep etmesi gereklidir. Kişinin kredi kartı alırken PTT sistemine kayıt olduğu cep telefonu numarasına ilgili kart şifresi gönderilmektedir.
 • Kişinin izleyebileceği ikinci yol; SMS aracılığı ile kart şifresi talep etme işlemi yapmaktır. Bunun için kişinin telefonunu mesaj kısmını açması, SIFRE yazması, bir boşluk bırakması, kredi kartının 4 haneli şifresini girmesi, bir boşluk bırakması ve kredi kartının arkasında bulunan 7 rakamı yazması gereklidir. Bu mesajı kişi 3290’a göndermelidir.

Kişi PTT’den kredi kartı şifresi aldıktan sonra kişinin kredi kartı aktifleşecektir ve kişinin kredi kartı şifresini değiştirmek istemesi durumunda; bu işlemi PTT ATMlerinden yapabilmesi mümkündür.

PTT Kredi Kartı İle İlgili Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler Nelerdir?

PTT kredi kartı ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler şunlardır:

 • PTT; kişinin kredi kartını teslim almasından sonra herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Kart ile ilgili oluşabilecek bütün durumlar kişinin sorumluluğundadır. Kişinin kartını çaldırması durumunda ise; kişinin haberi olmadan yapılan harcamaların sadece 150 TL’sini karşılamaktadır.
 • Kişinin kendi güvenliği için, PTT’den aldığı kredi kartının arkasını imzalaması gereklidir.
 • Kişinin PTT kredi kartını teslim aldıktan sonra mutlaka bir şifre belirleme işlemi gerçekleştirmesi gereklidir. Belirlediği şifrenin de kolay tahmin edilemeyecek ve doğum tarihi gibi kişisel bilgileri içermeyen bir şifre olması gereklidir.
 • Kişi eğer iletişim bilgilerinde bir değişiklik yapmış ise; bu bilgileri, değişimden sonra en fazla 15 gün içerisinde PTT’ye bildirmelidir.
 • Kişi yabancı para ile işlem yapsa da, hesap ücretinde yaptığı işlemler ve borçları Türk Lirası olarak gösterilmektedir.
 • Kişi eğer zaten hali hazırda bir PTT müşterisi ise; Esnaf PTT Kartı, Motif Kartı veya Kampüs PTT Kartı var ise bu kartları kredi kartı olarak kullanabilmesi için kimlik belgesi ile PTT şubesine gitmesi gereklidir.
 • Kişi kredi kartının şifresini unutması, kredi kartını çaldırması veya kredi kartı ile ilgili herhangi bir durum yaşaması durumunda; 444 1 788 numaralı hattı aramalıdır.

PTT Kredi Kartı Borç Ödemesi Nereden Yapılmaktadır?

PTT kredi kartı borç ödemesinin yapılabileceği yerler şunlardır:

 • PTTmatikler
 • PTT iş yerleri
 • PTT’nin İPÇ sistemi

Kişiler kredi kartlarının ekstresi çıktığında; kredi kartlarının ödemelerini yapabilmek için bu 3 yoldan birini kullanmalıdır. Son dönemde gelişen teknoloji ile birlikte; İPÇ sistemi ile PTT kredi kartı borcunun ödenmesi, daha çok tercih edilen bir durum olmaktadır.

PTT Kredi Kartının Limiti Ne Kadardır?

PTT kredi kartının limiti; müşterilerin aylık belgelenebilir gelirlerine göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin sahip olabileceği kredi kartlarının limitleri; maksimum aylık gelirin 4 katı olabilmektedir. Durumu göre kişinin kredi kartı limitini arttırma veya azaltma hakkı da bulunmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.