Kredi Kartları

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Çevrimiçi platformlar üzerinden kredi kartlarınız ile yaptığınız alışverişlerde içiniz rahat olmuyor mu? Yüksek limitleri bulunan kredi kartlarınızı bu platformlar üzerinde paylaşmaktan çekiniyor musunuz? Bu ve benzeri problemlerle karşılaşıyor ve tedirginlik yaşıyorsanız öncelikle yalnız olmadığınızı belirtmek isteriz. Bankalar tarafından geliştirilen Sanal Kart teknolojisi sayesinde yalnızca ihtiyacınız olan anlarda oluşturacağınız bu kartlar sayesinde limitinizi kendiniz belirleyebilir ve harcamalarınız doğrultusunda arttırıp, düşürebilirsiniz. Bilmeyen için sanal kart nedir ve nasıl kullanılır detaylıca açıklayacağız.

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart, internet üzerinden gerçekleştirilen harcamalarda kredi kartlarına alternatif olarak tercih edilebilecek ve güvenliği hat safhaya çıkaran bir kart çeşididir. Fiziki olarak herhangi bir baskısı bulunmayan bu kartlar kredi kartlarınıza bağlı olarak çalışma sürdürmektedir. Yalnızca internet alışverişlerinizde kullanımınıza açık olan bu kartlar bankanız tarafından isteğiniz doğrultusunda oluşturulacak olup kart numarası ve gerekli diğer bilgilerle birlikte size iletilmektedir. Kredi kartı dolandırıcılığının arttığı son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelmiş ve sıkça tercih edilmeye başlanmıştır.

Sanal kartların çok daha güvenli olmasının arkasında yatan sebep ise herhangi bir limit olmaksızın sürekli yenisini alabiliyor olmanız. Kartlarınızın içerisinde herhangi bir bakiye veya limit bulunmadan temin edebilir ve ihtiyacınız olduğunda kredi kartınızın limitinden sanal kartınıza ihtiyacınız kadar limit tanımlayabilirsiniz. Sanal kart ile limit aşımı ya da dolandırıcıların kart bilgilerinizi ele geçirmesi gibi problemlerle karşılaşılmaz. Harcama sonrasında artan limitler talebiniz doğrultusunda kredi kartınıza geri aktarılacaktır. Kartınızı kullanım sonrasında kapatmakta özgür olduğunuzu unutmayın, istediğinizde yeni bir kart alabilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart oluşturabilmek için öncelikle fiziki bir kredi kartına ihtiyacınız vardır. Kredi kartınızı aldığınız bankanız aracılığıyla sanal kart oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Sanal kart kullanımı için bankanızın internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon ya da şube bankacılıklarından birini tercih ederek iletişim kurmanız gerekmektedir.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kartınızı oluşturmanız ardından kullanabilmek için öncelikle bir limit tanımlamanız gerekmektedir. İnternet üzerinden yapacağınız alışverişiniz için sepetinizi oluşturmalı ve sepet tutarına bir göz atmalısınız. Örneğin, 453 TL değerinde bir harcama yapmanız gerekiyorsa sanal kartınıza 453 TL limit tanımlayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak daha fazla da tanımlama yapmakta özgürsünüz. Sanal kartınıza ait kart numarası, son kullanma tarihi ve CVC olarak adlandırılan kartın arka yüzünde yer alan numaralar farklı olacak ve banka tarafından size iletilecektir.

Standart kredi kartınız ile alışveriş yapmaktan hiçbir farkı bulunmayan Sanal Kart, yalnızca size verilen kart bilgileri kullanılarak ödemelerinizi gerçekleştirmenizi isteyecektir. İşte sanal kartınızı kullanmak bu kadar basit. Birçok banka mobil uygulaması ve internet bankacılığı ile anında sanal kart oluşturma ve kapatma işlemlerine izin vermektedir. Ücretsiz bir şekilde ihtiyacınız olduğunda sanal kart oluşturabilir ve kapatabilirsiniz. Limit tanımlama işlemlerini de uygulama ya da internet bankacılığı ile yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu