DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Senetle Kredi Alınabilir mi?

Senetle Kredi Alınabilir mi?
03.05.2018
A+
A-

Senetle kedi kullanmak için tercih edilecek iki farklı yöntem bulunur. Bu seçeneklerden bir tanesi Faktöring şirketlerine başvurmak, bir diğeri ise finans şirketlerinden senetle kredi talep etmektir. Bankalara yaptıkları kredi başvurusu onaylanmayan sicili bozuk kişiler, bu firmalardan senetle kredi almaktadırlar.

Finans Şirketlerinden Senetle Kredi Almak

Finans şirketlerden kredi talep etmek istendiğinde, 20 bin TL’ye kadar kredi çekilebilir. Finans şirketleri, bankalardan daha düşük limitte kredi kullandırırken, uyguladıkları faiz oranları bankalardan daha yüksektir. Finans şirketlerinden senetle kredi alırken dikkat edilmesi gereken nokta, aylık ödemelerin kredi vadesine orantılı şekilde dağıtılmasıdır. Eğer ödeme planı doğru yapılmazsa, ilerleyen zamanlarda finansal problemler oluşacaktır.

Faktöring Şirketlerden Senetle Kredi Talep Etmek

Faktöring şirketlerinden kredi almakla herhangi bir bankadan kredi almanın arasında hiçbir fark yoktur. Kredinin ödenmemesi durumunda, bankalarda olduğu gibi yasal süreç başlatılır ve kişiler için haciz kararı çıkartılır. Ancak Faktöring şirketlerden senetle kredi almak için; yüksek kredi notuna ihtiyaç yoktur ve şirket herhangi bir belge talep etmemektedir. Bankalar gibi yasal firmalar olduğundan, bu şirketlerden senetle borç almak daha güvenlidir. Faktöring şirketlerin verdiği kredinin üst limiti 100 bin TL olarak belirlenmiştir.

Senetle Kredi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Senet karşılığı kredi alırken dikkat edilmesi gerekenleraşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • Krediye karşılık imzalanacak sözleşmenin tüm detayları incelenmelidir. Kullanılan kredinin limiti, tüm belgelerde açık şekilde belirtilmiş olmalıdır. Limitin belirtilmemesi, ilerleyen zamanlarda beklenmedik borçlarla karşılaşılmasına sebep olabilir.
 • Kredi sözleşmesinde yer alan ödeme bilgileri, faiz oranı, kredi limiti ve kredi taksit bilgileri; borçlu kişide de alacaklı kişide de aynı şekilde belirtilmelidir. Bir sözleşmeden iki nüsha çıkarılması çok önemlidir. İlerleyen dönemlerde mahkemece bir sorun çıkarsa, sözleşme kanıt olarak gösterilecektir. Elinde sözleşme bulunmayan borçlu, mahkeme tarafından suçlu görülecektir.
 • Kredinin son taksiti ödendikten sonra, kediye karşılık gösterilen senetlerin tamamının iptal edildiği ve kredi borcunun sona erdiğine dair yazılı belge hazırlanmalı ve iki taraf da belgeye imza atmalıdır. Bu belgenin hazırlanmaması, borçlunun sorun yaşamasına sebep olabilir.

Senet ile Kredi Almanın Zararları Nelerdir?

Senet karşılığı kredi kullanılması, bankalardan alınan kredilerden daha fazla zarar edilmesine sebep olmaktadır. Bankaların sunduğu krediler için düşük faiz oranları ve geniş ödeme seçenekleri belirlenir. Ancak senetle kredi veren şirketlerin şartları oldukça ağırdır. Krediler için yeksek faiz oranları talep edilir. Aynı miktardaki kredi; bankalarda düşük maliyetle alabilirken, senetle kredi veren şirketlerden yüksek maliyetle temin edilmektedir.

Senet İmzalarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Senet doldururken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda sıralanmıştır:

 • Senetler boşken imza atılmamalıdır. Şirketler bu senetlere istedikleri miktarı yazabilir ve kişileri zor durumda bırakabilirler.
 • Alınan borcun miktarı ve taksit ödemeleri, senetler üzerine açıkça yazılmak zorundadır. Ödenecek borç miktarı yazıyla ve rakamla belirtilmelidir.
 • Senet üstündeki bilgilerin tamamı aynı kalemle doldurulmalıdır. Farklı kalem kullanılması, senet üzerinde bir hile yapıldığının göstergesi olabilir.
 • Senet üstünde yer alan ödeme miktarının yazıyla ve rakamla belirtilmesinin ardından, miktarın başına ve sonuna çizgi çekilmelidir. Çizgi çekilmeyen miktarlara, sonradan ekleme yapılabilir. Yazıyla belirtilen taksit miktarının tamamen bitişik şekilde yazılması gerekir.
 • Borç taksitleri ödendikten sonra iptal edilen senedin üstündeki imzanın, kişiye ait olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Firmanın, senetleri kişinin yanında düzenlemesi gerekir. Başka yerde düzenlenen senetleri imzalamaktan kaçınılmalıdır. Mümkünse senedin doldurulacağı kalemi kişinin temin etmesi gerekir.
 • Bilinmeyen yerlerden ve kişilerden senetle borç alınmaması gerekir.
 • Senedin üstündeki isim ve tarih bölümleri açık şekilde belirtilmelidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.