Kosgeb

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

İşletmelere vermiş olduğu hibe destekler sayesinde popülerliği artan KOSGEB, halen birçok kişinin tam olarak bilmediği bir alan olarak da gösteriliyor. KOBİ olarak adlandırılan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler başta olmak üzere yeni bir girişim fikrine sahip olan kişilere belirli oranda hibe ve sıfır faizli işletme kredileri verilmekte. Bu yazımız içerisinde Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? konusunu ele almaya çalışacağız.

KOSGEB Başvurusu

KOSGEB tarafından verilen destekleri alabilmek için öncelikle sisteme kayır olmanız gerekmekte. Gerekli yeterliliklere sahip olan kişilerin online olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurusu kabul edilen işletmelerin ilk etapta kendilerini sistem veritabanına kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Daha sonrasında KOSGEB Kredisi alabilmek için belirli prosedürleri yerine getirmeniz gerecektir. Başvurular sırasında bilgilerinizi kesinlikle doğru ve güncel olmasına önem gösterin. Herhangi bir yanlışlık durumunda başvuruların red edilebileceğini hatırlatalım.

KOSGEB Hibe Kredisi

KOSGEB Kredisi her yıl belirli bir tutar ayrılan ödenek ile dağıtılmaktadır. Güncel olarak her işletmeye ayrılan bütçenin şu an için 50,000 TL olduğunu söyleyebiliriz. Bazı başvurularda kişilere bu desteğin hibe yerine sıfır faizli olarak da sağlandığını hatırlatalım. Desteği kredi şeklinde alan kişiler 12 ay boyunca hiçbir şekilde borç ödemesi yapmamaktadır. 1 yıl sonunda başlayan ödemeler 3 ayda bir tahsil edilmekte olup toplamda 36 aya vadelendirilmektedir.

Bu Destekten Kimler Faydalanabiliyor?

2017 yılına baktığımızda KOSGEB Kredisi alarak yeni bir işletme sahibi olan ya da var olan işletmesini büyüten kişi sayısının 275,000 olduğunu görmekteyiz. Daha önceden başvuruda bulunan her işletmeye destek verilirken artık sadece gerekli şartları yerine getirenlere sağlanabilecektir. Eğer yeterli şartlara uyuyor ve red alıyorsanız bir sonraki seneler için başvuruda bulunmanıza gerek yok. Veritabanı içerisinden bir sonraki yıllar için destek alma şansınız halen bulunuyor

KOSGEB Kredisi başvurularında bazı işletmelerin öncelik hakkı bulunduğu gözlemlenmiştir. KOBİ beyannamesine sahip olup yıllık hasılatları 1 milyon TL altında olan işletmelere öncelik tanınmaktadır. Bu işletmelerin personel sayısının aynı zamanda 10’un altında olması gerekmektedir. Aynı zamanda Esnaf ve Sanatkarlar odasından sıfır faizli 30,000 TL kredi alan işletmeler KOSGEB desteklerinden kesinlikle faydalanamaz.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu