Banka Rehberi

TEB Bankası EFT Saatleri

TEB Bankası müşterisi olan bir tüketicinin farklı bir bankanın müşterisi ya da farklı bir bankada yer alan kendi hesabına para transferi etmek istemesi halinde EFT işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Banka içinde yapacağı transferleri HAVALE başlığı altında yapan TEB müşterileri havale işlemlerini 7/24 gerçekleştirebilirken EFT işlemlerinde bazı şartlar dahilinde, belirli saatler arasında yapmak zorundadır. TEB Bankası eft saatleri hakkında bilgi sahibi değilseniz ve farklı bir bankada yer alan hesaba para transfer etmeniz gerekiyorsa sizleri bu konuda bilgilendirmek istiyoruz.

TEB EFT Saatleri Nedir?

Gerçekleştirilen para transferlerinin aynı gün içerisinde gerçekleşmesi isteyen tüketiciler TEB eft saatleri arasında bu para transferlerini gerçekleştirmelidir. Belirtilen saatler dışında gerçekleştirmiş olduğunuz tüm para transferleri bir sonraki iş günü EFT başlangıç saatine kadar talimat olarak bankada bekletilecek ve karşı tarafa iletilmeyecektir.

TEB EFT SAATLERİ; 09.00 – 17.15 saatleri arasıdır. Dolayısıyla TEB en son eft saati kaça kadar diye merak eden tüketiciler içinde bir yanıt vermiş bulunuyoruz. Saat 17.15’e (öğleden sonra beş çeyrek) kadar gerçekleştireceğiniz EFT talimatlarınız banka çalışanları tarafından hızla incelenecek ve onaylanacaktır.

TEB EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

TEB üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz EFT işlemlerinin karşı bankada yer alan alıcı hesabına ulaşması birkaç dakika sürmektedir. Bankaların çalışma ve EFT saatleri arasında sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiğiniz transfer işlemleri ortalama 5 dakika içerisinde karşı hesaba yansımış olması gerekmektedir. Fakat bu durum bazı bankaların (alıcı veya gönderici) sistemlerinde yaşanan anlık yoğunluk sebebiyle 30 dakikaya kadar uzayabilmektedir. Eğer 30 dakika geçmiş olmasına rağmen transfer tamamlanmamış ise bankanızı arayarak durum hakkında bilgi almak istediğiniz iletmeniz oldukça önemli.

TEB EFT Sorgulama

Türkiye Ekonomi Bankası üzerinde yer alan hesabınızdan gerçekleştirilen EFT işlemi üzerinden 5-30 dakika geçmesine rağmen para alıcı hesaba aktarılmamış ise ilgili bankanızın müşteri hizmetleriyle bağlantı kurmanız gerekebilir. 0850 200 0666 numaralı telefon bankacılığı hattını arayabilir ve durumu bir müşteri hizmetleri yetkilisine aktararak sorgulama yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bunun yanı sıra size en yakın TEB şubesini ziyaret ederek de işlemi gerçekleştirmeniz mümkün.

Paranız alıcı hesaba belirttiğimiz süre içerisinde ulaşmamış ise mutlaka ama mutlaka bankayla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sizin tarafınızdan yapılmış veya sistemsel bir hata nedeniyle para askıda kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda müşteri hizmetleri duruma müdahale ederek para transferi aksaklığa uğramış ise tamamlanmasını sağlayabilir. Eğer alıcı bilgilerinde hata varsa ve para bankada askıda kalmış ve hesabınıza bir nedenden dolayı geri yansımadı ise aynı şekilde temsilciniz parayı hesabınıza geri yansıtacaktır.

Etiketler

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu