Banka Rehberi

TEB Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma 2019

Ülkemiz sınırları içerisinde hizmet sunan Türk Ekonomi Bankası, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve onların yaşamış oldukları tüm problemleri anında dinleyebilmek için gelişmiş bir telefon bankacılığı hizmeti sunmaktadır. 7/24 hizmetlerini devam ettiren TEB müşterileri yoğun aramalar geldiği sırada müşteri temsilcilerine hemen bağlanmakta zorluk çektiklerini dile getiriyor. Bu yazımızda sizlere telefonda çok daha az beklemenizi sağlayacak ve birçok müşterinin önüne geçmenizi sağlayacak TEB bankası müşteri hizmetlerine direk bağlanma 2019 yönteminden bahsedeceğiz.

TEB Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma 2019

Yeni yıla girdiğimiz bu günlerde çalışmalarını aksatmadan sürdüren TEB müşterileri bilhassa resmi tatil ve özel günlerde temsilci sayısının azalması sebebiyle çağrı merkezine bağlanmakta güçlük çekebiliyor. Bankacılık sektörünün önde gelen ve birçok projeye adını yazdıran TEB müşteri temsilcisi bağlanma 2019 yöntemi oldukça basit.

  • Müşteri temsilcisine bağlanma işleminiz için öncelikle “0850 200 0 666” numaralı TEB çağrı merkezini aramalısınız.
  • Bağlantının kurulmasıyla birlikte ilk olarak telefonunuzun tuş takımı üzerinden “3”ü tuşlamalısınız.
  • Aktarılacağınız menüde “1” tuşuna basmalısınız. Bu tuş sizi sesli yanıt sistemine aktaracaktır. Bu sistem size “Müşteri temsilcisine bağlanmak için 1’i tuşlayın.” Diyecektir. Bu aşamada tekrardan “1”i tuşlamalısınız. Tebrikler, sistem sizi canlı desteğe aktaracaktır.
  • TEB müşteri hizmetleri direk bağlanma özet; 3-1-1

TEB Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma 2019 – Aklınızda Bulunsun

TEB telefon bankacılığı hizmetini kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz ve aklınızda bulunması gereken bazı şeyler vardır. Bu iletişim yöntemi aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz işlemler sınırlıdır.

  • EFT ve Havale işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.
  • Neredeyse tüm başvurularınızı telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilir ve takip edebilirsiniz.
  • Kredi Kartı ekstresini sorgulayabilirsiniz.
  • Otomatik ödeme talimatı oluşturabilir ya da düzenleyebilirsiniz.
  • Anlaşmalı kurumlarla ilgili fatura ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Temel anlamda TEB müşteri hizmetlerine direk bağlanma işleminiz sonrasında gerçekleştirebileceğiniz işlemler bunlardır. Bunlar dışında gerçekleştireceğiniz işlemleri temsilcinize danışmalı ve gerçekleştiremeyecek ise nereden işlemi sağlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olduğu her an resmi tatil, gece veya gündüz fark etmeksizin 365 gün 6 saat hizmet sağlayan çağrı merkezi ayrıcalığı Türkiye Ekonomi Bankası’nda.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu