Genel

Torun Bakım Maaşı Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır?

Torun bakım maaşı şartları hakkında neler biliyorsunuz? Torun bakım maaşından yararlanıp yararlanamayacağınızı merak ediyor musunuz? Güncel durumda kimler torun bakım parası alabilir? İş hayatına kadınlarında dahil olmasıyla birlikte doğum yapmış birçok anne iş hayatından ayrılamamakta ve çocuklarını büyüklerine emanet etmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen ve birçok kişi tarafından olumlu karşılanan ve oldukça etkileyici bir proje olan torununa bakan anneanne ve babaannelere bazı yardımlarda bulunulacak.

Kısaca, Torun Bakım Maaşı Nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından son yıllarda geliştirilen ve yeni doğum yapmış iş kadınlarının çocuklarını büyükannelerine yani anneanne ve babaanneye emanet edilmesi halinde bu kişilere bazı desteklerin sağlanması projesidir. İş adamlarının sunmuş olduğu teklifler sonucunda gündemde yer edinmiş ve bakanlığın dikkatini çekmeyi başaran torun bakım parası hakkında çalışmalar devam ediyor.

Torun bakım maaşı şartları hakkında merak ettiğiniz birçok detayın yanı sıra kimler torun bakım parası alabilir gibi sorularınıza da bu yazımızda yanıt vermeye çalışacağız.

Torun Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Büyükanne bebek bakım parası olarak da adlandırabileceğimiz torun bakım maaşı elbette talebini bildiren her kişiye verilmeyecek. Bu destek projesinden yararlanabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bunun için aranacak ilk şart bakacağınız çocuğunu henüz 3 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken diğer şartlar ise şu şekilde;

 1. Aranacak ilk şartlardan birisi Türk vatandaşı olmanız,
 2. Proje kapsamında belirlenmiş illerden birisinde ikamet ediyor olmanız,
 3. Çocuk ve annenin aynı evde yaşıyor olması ve bakım yapacak büyükannenin aynı il sınırı içerisinde ikamet etmesi,
 4. Başvurunun gerçekleştirildiği tarih itibariyle bakımını üstleneceğiniz çocuğun 3 yaşını henüz doldurmamış olması,
 5. Annenin en az 18 yaşını doldurmuş olması,
 6. Annenin özel sektörde çalışma sağlayan, iş sözleşmesine tabii ve sigortalı bir çalışan olması gerekmektedir. Desteğin sağlandığı süre boyunca işten ayrılmaması.
 7. Bakımı sağlanacak çocuğun annesinin 4857 sayılı İş Kanunu’nda belirtmiş olduğu üzere analık hali izninden (doğum sonrasında 8 hafta) yararlanmış olması ve başvurunun gerçekleştiği tarihte çalışıyor olması gerekmektedir.
 8. Anne ve Baba için belirlenmiş gelirin üst sınırı geçmiyor olması,
 9. Anne ve işveren arasında üçüncü dereceye kadar (dahil) kan ve kayın ilişkisinin bulunmuyor olması,
 10. Karşılıksız desteğin sunulduğu süreç içerisinde çocuğun bakımı için harici bir bakıcı tutulmaması,
 11. Büyükanne de çocuğun bakımına engel olacak herhangi bir fiziki veya ruhsal rahatsızlığın bulunmaması,
 12. Projeye katılımınıza bakanlık tarafından herhangi bir uygunsuzluk görülmemesi ve yukarıda belirtilen tüm şartlarla ilgili taahhüt/resmî belge iletmeniz talep edilecektir.

Torun Bakım Parası Ne Kadar?

Torun bakım parası projesi kapsamında başlangıçta 1.000 aile ile sınırlı olacak. Bu 1.000 aileye sağlanacak desteğin ardından edinilecek bilgi ve geri dönüşler kapsamında proje geliştirilerek tüm ülkeye yaygınlaştırılıp – yaygınlaştırılmaması hakkında belirsizlik giderilecek.

Proje kapsamında temel amaç düşük gelire sahip ailelerin çocuklarının bakımlarını karşılayabilmek adına cüzi bir miktarda yardım sağlanması. Torun bakım parası 2018 ilk etapta belirlenmiş 425 TL destek ile sağlanacak. 12 ay süresince alınabilecek.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu