DOLAR 5,7124
EURO 6,2917
ALTIN 276,6
BIST 98.987
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Yasal Takibe Takılanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal Takibe Takılanlara Kredi Veren Bankalar
06.05.2018
A+
A-

Yasal takipte olanlar için kredi imkânı tanıyan birçok banka bulunuyor ancak bu bankalar düşük miktarlarda kredi vererek kendilerini de riskli bir durumda bulmadan vatandaşa destek olmaya çalışabiliyor. Kredi başvurusu sırasında bankaların ilk olarak kontrol ettiği durum kredi notudur. Kişinin kimlik numarası aracılığı ile yapılabilen kredi notu sorgusu bankalar tarafından hızlı bir şekilde yapılmakta kişinin kredi puanına göre başvurusuna cevap verilmektedir. Kredi notunda kişilerin geçmiş banka işlemleri ile ilgili detaylar bulunmakta olup her bir işlem kredi notunu etkilemektedir. Borçların zamanında ödenmesi, ödeme miktarları ve diğer seçeneklerin ekseninde kredi notu belirlenmektedir. Kredi notu, bankacılık işlemleri düzenli yapılır ise yükselmektedir. Ancak kredi notunu bir anda düşürmek de oldukça olası bir problemdir. Yasal takiptekilere kredi veren bankaları yazımızda bulabilirsiniz.

Yasal Takip Nedir?

Yasal takip kişinin oldukça bilinçli ve soğukkanlı davranması gereken bir icra türüdür. Bankaya kredi ya da kredi kartı gibi nedenlerden dolayı borçlanan kişilere yasal takip uygulanmaktadır. Yasal takip ile hem idari işlemler başlatılmakta hem de kredi icra gibi diğer takip işlemleri yapılmaktadır. Tüm bu sürece ise yasal takip denilmektedir. Borçlarını ödemeyen ya da ödeyemeyen kişiler için uygulanan bir yaptırım ve ceza sürecidir. İşlemler banka tarafından başlatılabilmekte ve kişi borçlarını kapatana kadar yasal takip süreci devam etmektedir.

Yasal Takip Nasıl Başlatılır?

Yasal takibe takılmak için kişinin öncelikle borçlarını ödememesi ve bankaya borçlanması gerekmektedir. Kredi ya da kredi kartı borcu nedeni ile birçok insan yasal takibe maruz kalabilmektedir. Borç nedeni ile yasal takibe alınan bir kişi borçlarını ödediği takdirde yasak takibi kaldırabilmektedir. Yasak takip banka tarafından başlatılmaktadır. Borçların ödenmemesi durumunda banka durumu mahkemeye taşıyabilme hakkına sahiptir ve gerekli avukatlar ve aracı kurumlar ile iş birliği yapılarak yasal takip başlatılmaktadır.

Yasal Takipten Nasıl Çıkılır?

Yasal takipten çıkmak için kişinin borçlarını ödemesi ve banka ile olan finans ilişkisini düzeltmesi gerekiyor. Ancak yasal takipten çıkmak bu kadar da kolay bir işlem olmayıp 5 yıl boyunca kişinin tüm finans işlemleri yakın takipte kalmakta ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirtilen yasalara ve kurallara tabi tutulmaktadır. Yasal takipte olan kişilere devlet bankaları genellikle destek verememektedir. Ancak özel bankalar aracılığı ile yasal takipte olan kişilerin kredi alması da mümkün kılınmıştır. Yasal takipten çıkmak için öncelikle tüm borçların ödenmesi ve gerekli yaptırımların sonuç vermesi gerekmektedir.

Yasal Takiptekilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır ancak bu bankalar sundukları kredi için teminat talep etmektedir. Teminatlı kredi olarak bilinen ve bankaların kendilerini de güvence altına alabilmeleri amacı ile ipotek, teminat ve kefil gibi ek istekler de bulunabileceği kredi türüdür. Yasal takipte olanlara kredi eren bankalar şu şekildedir;

 • Garanti Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Aktif Bank
 • ING Bank
 • QNB Finans Bankası
 • Burgan Bank
 • ICBC Bank
 • Finans Bankası
 • Yapı ve Krediler Bankası
 • Denizbank

Ziraat Bankası Yasal Takiptekilere Kredi

Ziraat ipotekli kredi imkanını kredi notu düşük ve yasal takipte olan kişilere yönelik vermektedir. Ziraat Bankası 48 ay vade uzunluğu ile sunduğu ipotekli kredi için birçok şartın yerine getirilmesini talep etmekte. Ziraat Bankası aracılığı ile ipotekli kredi almak isteyen vatandaşlar için belirlenen herhangi bir alt limit kısıtlaması bulunmamasına rağmen üst limit 90 bin Türk Lirası olarak belirlemiştir.

Ziraat İpotekli Kredi Özellikleri

Ziraat Bankası ipotekli kredi faiz oranları değişiklik gösteren Ziraat Bankasında yasal takipte olanlara, kredi notu düşük vatandaşlara ve diğer bankalar aracılığı ile kredi alamayan kişilere kredi verilmektedir. Ziraat Bankası ipotekli kredi almak için başvuruların banka şubesine yapılması gerekiyor. Bankaya bireysel başvuru yapıldığı takdirde Ziraat Bankası ipotekli kredi verebiliyor. Ancak her başvurunun onaylanacağına dair bir durum söz konusu olmayıp kişinin gelir durumun göre yaptırım uygulanmaktadır.

Akbank İpotekli Kredi 2019

Akbank yasal takiptekiler için kredi veren bankalar arasında bulunuyor. Düşük faiz ile verilen Akbank ipotekli kredi için ipoteğin yanı sıra kefil de istenebilmektedir. Akbank 48 aylık vade uzunluğu tanıdığı müşterilerinin başvuruları banka üzerinden almakta olup online platformlar aracılığı ile başvuru yapılmasına olanak tanımamaktadır. Bu neden ile kişilerin banka şubesine giderek başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Akbank ayrıca ekspertiz uzmanları ile birlikte çalışmakta ve eksper raporuna göre farklı başlıklarda da kredi verebilmektedir. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisini kredi notu düşük vatandaşlar için de kullanıma açan Akbank, 100 bin Türk Lirasına kadar kredi verebilmektedir. Ancak 100 bin Türk Lirasından daha yüksek meblağlar için kişinin kredi notunun yüksek olması, yasal takipte olmaması ve aylık düzenli bir gelire sahip olunması gibi şartlar istemektedir.

İş Bankası İpotekli Kredi 2019

İş Bankası yasal takiptekilere kredi veren bankalar arasında yer almakta olup teminat bedeline bağlı olarak kredi veriyor. Genellikle eksper raporunun yüzde yüzüne kadar kredi verebilen Türkiye İş Bankası bu konuda diğer bankalara göre daha yüksek miktarda kredi vermektedir. Faiz oranları dönemlik olarak değişse de açılış faizini yüzde 2,00’nin altında yapan İş Bankası aracılığı ile vatandaşlar yasal takipte olmalarına rağmen düşük miktarlarda kredi alabilmektedir.

İş Bankası İpotekli Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler

İş Bankası ipotekli kredi başvurusu esnasında istediği evrakları 2019 yılı itibari ile güncellemiştir. İş Bankası tarafından güncellenen ve başvuru esnasında istenen evraklar şu şekildedir;

 • Kimlik kartının fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • İkametgah belgesi
 • Malvarlığına ilişkin tapu ve ruhsat gibi belgeler

Garanti Bankası Yasal Takiptekilere Kredi İmkanı

Garanti yasal takip kredisi vermekte olup ekspertiz raporunda belirtilen bedelin yüzde 50’sini karşılıyor. Diğer bankalara göre en düşük yüzdeyi veren Garanti Bankası aracılığı ile ipotekli kredi başvurusu yapmak isteyen kişilerin başvurularını Garanti şubelerinden herhangi birine yapmaları gerekmektedir. Garanti Bankası ayrıca uzun süreli vadeleri ile de dikkat çekmekte ve bu neden ile sıkça tercih edilmektedir. Garanti Bankası aracılığı ile yapılacak olan başvurularda;

 • C. Kimlik belgesinin fotokopisi
 • Malvarlığını gösteren belge
 • Gelir belgesi ya da maaş bordrosu

İstenmektedir. Evrakların başvuru esnasında müşteri temsilcisine teslim edilmesi gerekmektedir.

Vakıflar Bankası Yasal Takiptekilere Kredi

Vakıfbank yasal takiptekilere kredi 48 aylık vade uzunluğu ile verdiği kredi için üst limit belirleyerek kotalı hareket eden Vakıflar Bankası şahsi başvuruları kabul ediyor. Faiz oranı yüzde 1,30’dan başlayan ipotekli kredi için malvarlığının kanıtlanmasına ilişkin belgeler talep ediliyor. Vakıflar Bankası 50 bin Türk Lirasına kadar kredi verebilmekte olup herhangi bir alt limit belirlenmemiştir. Ancak diğer bankalara göre ekspertiz raporuna göre en yüksek oranı veren Garanti Bankası, raporun yüzde 80’ine kadar kredi imkânı tanıyabilmektedir. Vakıflar Bankasına başvuru yapmak için şubeye gidilmesi gerekmektedir.

Ziraat Bankası kredileri hakkında detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.