DOLAR 5,7851
EURO 6,3594
ALTIN 279,7
BIST 101.362
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Kuvvetli Sağanak

Yetim Maaşı Ne Kadar?

Yetim Maaşı Ne Kadar?
08.10.2019
A+
A-

Yetim maaşı miktarı vefatın durumuna göre belirlenerek verilmektedir.

 • Eğer hem anne hem de baba vefat etmişse, çocuğa yüzde 50 yetim maaşı
 • Vefat eden sigortalının birden fazla çocuğu varsa çocuklara yüzde 25 oranında yetim maaşı bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının yalnızca bir tane çocuğu varsa çocuklara yüzde 75 oranında yetim maaşı bağlanır.
 • Vefat eden sigortalının ise eşi yüzde 50 oranında maaş desteğinden faydalanabilir.

2019 Yetim Maaşı Almak için Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Yetim maaşı almak için şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Maaş almak isteyen kişinin sigortalı bir yerde çalışmıyor olması gerekir.
 • Maaş alacak çocuğun anne ve babasının biyolojik ebeveyni olması gerekiyor.
 • Maaş alınan süre boyunca maaşı alan kişinin yetim durumu devam etmesi gerekir. Yetim halinin ortadan kalkması söz konusu olursa maaş desteği kesilir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir maaş ya da destek alan bireyleri yetim maaşı alması mümkün değildir.
 • Başvuru yapan kişinin aylık gelir miktarı asgari ücretten daha az olmalıdır. Maaş verilen kişinin aylık ücretinin artması ve muhtaçlık halinin ortadan kalkması halinde, maaş desteği kesilecektir.

Yukarıdaki şartlar başvuru sırasında sağlanmış olup, maaş desteği alınmasından sonra bu şartlar sağlanmayabilir. Örneğin kişi başvuru yaptığı sırada herhangi bir işte çalışmıyor olup, başvurusu kabul edildikten sonra işte çalışmaya başlayabilir. Bu ve buna benzer durumların önüne geçilmesi içi maaş alanlar düzenli aralıklar ile denetimden geçirilmektedir. Herhangi bir usülsüzlük olduğu tespit edilirse, o güne kadar verilmiş olan maaşlar geri istenebilir.

Ayrıca yaşlılık maaşı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2019 Yetim Maaşı Miktarı

Yetim maaşı miktarı 2019 yılı için 275 TL olarak belirlenmiştir. En düşük dul aylığı miktarı ise 551 TL’dir. Verilen maaş desteği Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

2019 Yetim Maaşı Verilmesinin Amacı Nedir?

Yetim maaşı verilme amacı kişilerin muhtaç düşmeleri halinde hayatlarına devam edebilmeleridir. Sigortalı olan kişi vefat erse, kişinin eşi ve çocukları bu maaştan faydalanabiliyorlar. Sigortalı kişinin cinsiyetinin, yaptığı işin ya da yaşının bir önemi olmuyor. Fakat elbette yukarı sayılan şartların yerine getirilmesi isteniyor. Şartları yerine getiren başvuru sahiplerinin başvurusu kabul edilecek diye bir zorunluluk bulunmuyor. Bakanlık kişi hakkında gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kişinin uygun bulmaması halinde başvuruyu reddedebiliyor.

2019 Yetim Maaşı Almaya Hak Kazanan Kişiler Başka Hangi Yardımlardan Faydalanabilirler?

2019 yetim maaşı alanların faydalanabilecekleri diğer yardımlar sayesinde, geliri olmayan kişiler aylık düzenli gelir alarak yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Yapılan yardımlar arasında:

 • Sağlık yardımları,
 • Eğitim yardımları,
 • Çocuklar için materyal yardımları,
 • Düzenli gıda yardımı,
 • Yakacak yardımı,
 • Yol yardımı yer alıyor.

Tıpkı yetim maaşında olduğu gibi bu yardımlardan faydalanabilmek için gerekli koşulları taşıyor olmak gerekiyor.

Yetim Maaşım Neden Kesintiye Uğradı?

Yetiş maaşının kesintiye uğraması söz konusu olabilir. Aşağıdaki durumlardan en az 1 tanesinin tespit edilmesi halinde maaşı almaya devam edemezsiniz:

 • Maaşı alan kişinin evlenmesi,
 • Sigortalı bir işe girilmesi,
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere diğer kurumlardan destek almak.

Eğer yanlış bilgi beyan ettiğinizden dolayı maaş kesintisi yaşarsanız, devlet sizden o ana kadar yapılmış bütün yardımların geri ödenmesini talep edebilir. Belgelerinizi doldururken bilgilerin doğru olduğundan emin olun.

Maaş Almak İçin Başvuruları Nereye Yapabilirim?

Yetiş maaşı almak için başvuru yapmak istiyorsanız bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile irtibata geçmeniz gerekir. Başvuru yaptığınız sırada yanınızda mutlaka TC kimlik belgenizin bulunması gerekir. Başvuru yapmak için gerekli olan başvuru formu size vakıf tarafından verilecek. Formda bilgileri doldururken bilgilerin doğru olduğunu teslimden önce en az 1 kere kontrol etmekte fayda var. Eksik ve yanlış bilgi beyan edilmesinden başvuru yapan kişi sorumludur. Bir yanlışlık olması haline başvuru değerlendirmeye alınmadan reddedilecektir.

TEV bursu detaylarını inceleyebilirsiniz.

Maaş Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Yetiş maaşı sorgulaması yapmak istiyorsanız vakıfları ziyaret etmenize gerek kalmadan bulunduğunuz yerden e devlet sitesini ziyaret edebilirsiniz. E devlet tarafından sunulan bu hizmet sayesinde:

 • Maaş miktarınızı ne kadar olduğunu,
 • Hangi tarihte maaşınızı alacağınızı,
 • Ne zamandan beri maaş aldığınızı,
 • Maaşınızın bağlanıp bağlanmadığın ve maaş hakkında diğer detaylı bilgileri öğrenebileceksiniz.

Bu ekrana gelmek için ilk önce vatandaşın kimlik bilgisini doğrulaması gerekir. Bunun için önceden belirlediğiniz şifre ile TC kimlik no gerecektir. Henüz yeni şifre belirlemediyseniz size en yakın PTT şubesini ziyaret ederek yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Yeni şifre için 2 TL ödemeniz gerekecek. Aldığınız şifrenin mutlaka kapalı zarf içinde olduğundan ve kimse tarafından görülmediğinden emin olun. Zarf içinde olmayan şifreyi almayın. Sisteme giriş yaptıktan sonra güvenliğiniz için kendi belirlediğiniz şifreyi ayarlayın. Her 3 ayda bir belirlediğiniz şifreyi yenisiyle değiştirin.

Sorgulama yapmak için e devlet kapısını kullanmak istemezseniz yetim maaşı ile ilgili her türlü bilgiyi almak için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Yetkililer almak istediğiniz bilgi ve diğer işlemler konusunda size gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.