DOLAR 5,8376
EURO 6,4529
ALTIN 286,7
BIST 96.718
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Yurt Dışı Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Yurt Dışı Banka Hesabı Nasıl Açılır?
04.02.2019
A+
A-

Yurt dışı banka hesabı nasıl açılır? Sorusu; ekonomik kriz altında mal varlığını güvence altına almak isteyenler veya yurt dışına ERASMUS programıyla giden öğrenciler için pek çok kolaylık sağlamaktadır ancak yurt dışı banka hesabı açmak her ülkede aynı kolaylıkta olmamakta, aynı prosedürlere göre işlememekte ve hatta ülke içindeki farklı bankalar için bile şartlar ve belgeler değişmektedir. Almanya ve İtalya gibi ülkelerde bu işlem için oturma izni talep edilirken İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde yabancıların banka hesapları açması için ne o ülkelerde ikamet etmeleri, ne de AB vatandaşı olmaları gerekmektedir.

Ülkelerin bu tutumlarının nedeni AB uyruklu olmayan birçok kişinin para aklamak veya terör örgütlerine finansman sağlamak amacıyla yurt dışı hesabı açması ve bu yüzden risk faktörü oluşturmasıdır. Yurt dışı banka hesabı nasıl açılır? Sorusunun en net yanıtı ise şu şekildedir:

 • Hesaba büyük miktarda para yatırmanın planlanması,
 • ERASMUS programına üye olunması,
 • Banka hesabı açılacak ülkede ikamet ediliyor olması,
 • Eğer o ülkede ikamet edilmiyor ise geri dönüleceğine veya yerleşileceğine dair belgenin bulundurulması.

Avrupa’da pek çok ülke banka hesabı açmak için bizzat banka şubesine gelinmesini istese de çoğu banka bu işlemin online olarak yapılmasını da kabul etmektedir. Avrupa’da hangi bankaya gidilmiş olursa olsun hesap açmak için istenecek temel belgeler:

 • C. pasaportu,
 • C. kimliği ve bu kimliğin çevirisi,
 • Türkiye’de ikamet edilen yeri bildiren belge (gidilen ülkenin dilinde),
 • Türkiye’de kişinin adına kaydedilmiş herhangi bir fatura şeklindedir.

Yurt dışına Gitmeden Banka Hesabı Açmak

Yurttan çıkmadan banka hesabı açmak için yurt dışı bankalara para gönderen kurumlardan biri le anlaşılmalıdır. Bu kurumlar arasından en güvenilirleri şu şekildedir:

 • LeoPay: 10 para biriminde tüm AB ülkelerinde geçerli hizmet veren LeoPay kuruluşunun internet sitesi https://leopay.eu şeklindedir.
 • Payoneer: Dünya’nın neredeyse her yerine para gönderme konusunda uzun yıllardır hizmet veren kuruluşun internet sitesi https://www.payoneer.com ‘dur.
 • HSBC: Yurt dışı para transferinin yanında yurt dışı hesabı açmak için gönderilmesi zorunlu olan pasaport ve kimlik belgelerinin de e-posta yoluyla istenilen bankalara ulaştırmaktadır.

Yurt dışı hesabı açmayı düşünenler için seçilebilecek en uygun ülkeler İngiltere, Fransa ve Amerika şeklindedir.

 

 

İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

İngiltere banka hesabı açmak için ikamet belgesinin gösterilmesinin zorunlu olduğu ülkelerden biridir. İngiltere’de yaşanıyor olması halinde ‘’proof of adress’’ adı verilen ikametgah belgesinin yanında:

 • Kimlik ibrazı (İngiltere’de alınmış ehliyet veya pasaport, kimlik belgesi olarak kullanılabilir. Bazı bankalar Türk pasaportunu kabul etmediğinden bu durum kontrol edilmelidir.),
 • 3 aylık su ve elektrik faturası,
 • Belediye vergisi (council tax) mektubu belgeleri, daha önce açıklanmış olan zorunlu belgelere ek olarak bulundurulmalıdır.

İngiltere’de açılabilecek banka hesap türleri ise yalnızca para yatırma ve para çekme gibi basit işlemlerin yapılabildiği ve Basic Account (temel hesap), Şirketler için olan Business Account(iş hesabı), fatura gibi değişken masrafların ve kira gibi sabit masrafların önceden belirlenip otomatik ödendiği Debit Card hesabı şeklindedir.

HSBC Yurt Dışında Hesap Açma

HSBC yurt dışı hesabı ile İngiltere’ye gitmeden İngiltere’de banka hesabı açtırmak mümkündür. Türkiye’de ikamet ediliyorsa ve yurt dışı banka hesabı Türkiye’den yapılmak isteniyorsa, İngiliz merkezli bir banka olan HSBC’ye:

 • Çalışma veya öğrenim durumunu gösterir belge,
 • Mal varlığını gösteren tapu ve gelir levhası,

İle müracaat edildikten sonra banka görevlileri tarafından bir mülakat düzenlenir. Bu mülakatta İngiltere’de neden banka hesabı açmak istendiğine ikna edici nedenler gösterilirse HSBC’nin İngiltere’deki bir şubesine hesabı taşımak mümkün olacaktır.

Fransa’da Yurt Dışı Hesabı Açmak

Fransa yurt dışı hesabı açma sürecinde ikamet konusunun önemli olmadığı bir ülkedir. Fransa’daki en büyük ve güvenilir bankalar LCL, BNP ve Banq Populaire bankalardır. Bu noktada bir ayrıcalık şudur ki,  Türkiye’de TEB müşterisi ise hesabını yurt Dışı için aktif hale getirdiğinde Fransa’da BNP ATM’lerinde komisyonsuz para çekebilmektedir çünkü BNP ve TEB bankaları aynı ortaklık içerisinde yer alırlar.

Fransa’da ikamet şartı aranmasa da başvuruyu kabul etmenin bankanın inisiyatifine kalmış olduğu unutumamalı. Kabul edilmesi garanti olan bir başvuru için gereken belgeler:

 • Öğrenci belgesi veya kartı (okunan bölümün kaç yıl süreceğine dair belge de gerekir),
 • Pasaport,
 • Attestation Domicile adlı ikametgah belgesi veya kira kontratı şeklindedir.

 

 

Citibank Yurt Dışı Hesap Açma

Citibank hesabını yurt Dışında açmak için gerekli belgeler pasaport ve öğrenim görülüyorsa öğrenci kartıdır. Amerika merkezli Citibank ATM’lerinden, Türkiye’deki hesaplara ait mevduatı çekmek mümkün olsa da hesap başına $3 gibi bir komisyon uygulanmaktadır.

Günlük harcamalarda kullanılan Checking Hesabı ve faiz işletme üzerine kurulu Savings Hesabı şeklinde seçeneklere sahip olan ve yurt dışı banka hesabı açmak isteyenlere uygun imkanlar sunan Citibank, hesap açtırma işlemi için Amerika’ya seyahat ederek şubeye gitmek şartını koşuyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.