Genel

Yurt Dışından Gelen Para Kaç Günde Gelir?

Ülkeler arası para transferi işlemleri sırasında bazı ekstra prosedürlerin devreye girmesi, ekstra masraflar ve sürecin uzamasına sebep olur. Geçmiş dönemlerde yapılan yurt dışı para transferleri oldukça uzun sürerken bu süreç günümüzde oldukça hızlanmış durumda. Daha düşük maliyetler ve hızlı transfer işlemlerine rağmen para gönderme ya da alma işlemleri halen ülke içi transferler kadar hızlanabilmiş değil. Gönderilen paranın alıcıya ulaşma süreci halen bazı süreçlere tabi olması sebebiyle birkaç gün sürebilmektedir. Yurt dışından gelen para kaç günde gelir merak ediyorsanız sizler için bu konuyu ele aldığımız detaylı yazımıza hoş geldiniz.

Yurtdışından Türkiyeye Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Uluslararası bir ticaret gerçekleştiren kişilerin merak ettiği veya internet üzerinden bir gelire sahip kişilerin swift kelimesine ve swift’in ne olduğuna çok daha hakim kişilerdir. Fakat, uluslararası bir para transferini ilk kez gerçekleştirecek kişiler için bu durum biraz muamma ve merak konusu olmaktan öte değildir.

Gerçekleştirilecek uluslararası transfer işlemlerinde alınacak ücretler bankalara göre farklılık göstermektedir. Bu işlemler için araya birden fazla bankanın girmesi ve bu durumun ülke içinde gerçekleştirilen havale ya da EFT işlemleriyle karşılaştırıldığında masraf bakımından çok daha yüksek oldukları görülmektedir. Yapılacak transferlerde çoğu banka asgari ve azami olmak üzere sınırlandırmalar koymuştur. Düşük transferlerde yine komisyon alabilmek adına asgari tutar belirleyen bankalar aynı şekilde oldukça büyük paraların aktarımında da belirli bir sınırı aşarak abartıya kaçmamak adına azami sınır koymuşlardır.

  • Peki, Yurt dışından gelen para kaç günde gelir?

Yurt dışından gerçekleştirilen paraların hesabınıza ulaşması ortalama 3 ila 5 gün sürmektedir. Bu işlemler sırasında minimum 40 ila 70 TL arasında bankaya göre bir komisyon alınmasının yanı sıra işlemi yapmış olduğunuz yere göre bu ücret 60-120 TL aralığına kadar çıkabilmektedir. Para transferi gerçekleştirmeden önce bankaların internet sitelerinde belirlemiş oldukları SWIFT adı altında alınan ücretlendirmeyi kontrol ederek bu ücretlendirme hakkında net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öneriyoruz: Bankaların Swift Kodları için hazırlamış olduğumuz yazı.

Tarafınıza gönderilen paranın toplamda 7 iş günü içerisinde hesabınıza yansımamış olması halinde parayı gönderen kişi ya da kurum ile iletişime geçmenizde fayda var. İlgili kişi ya da kurumun gerçekleştirdiği SWIFT işlemine dair makbuzu talep ederek bu makbuzda yer alan işlem numarasını bankanıza iletebilir ve işlemin durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle yurtdışından gelen para sorgulama hakkında da size kısa bir bilgi sunduk. Aklınıza takılan her şeyi yorum alanından bize iletebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu