Banka Rehberi

Ziraat Bankası Hesaptan Karta Virman Nedir

Birçok Ziraat Bankası müşterisi hesap geçmişine bir göz atmak amacıyla hesap hareketlerini incelediğinde karşısına “Hesaptan Karta Virman” ibaresi yer alan işlemler görür. Elbette bu işlemin ne anlama geldiğini bilmedikleri durumda “acaba bir şeyler ters mi gidiyor, haberim olmadan işlem mi gerçekleşmiş, Ziraat Virman nedir?” şeklinde sorular sorabiliyor. Bu yazımızda sizlere Ziraat Bankası hesaptan karta virman nedir ve ne anlama geliyor sorusunun yanıtını açıklayacağız.

Ziraat Bankası Virman Nedir?

Merak edilen konu Ziraat Virman Nedir? Bu işlemin en temel anlamda yanıtını sizlere kısaca vermek gerekirse; Ziraat Bankası’nda bulunan herhangi bir kredi kartınız için borç bulunuyorsa otomatik olarak banka sistemi tarafından hesabınızda bulunan bakiyenin Kredi Kartınıza aktarılması olarak tanımlanabilir. Yani, Ziraat Bankası kredi kartınızın borcunu ödemeyi unutmuş olduğunuz durumlarda eğer ki daha öncesinde izni verdiyseniz ki çoğu zaman otomatik olarak izin açık olacaktır, hesabınızda bakiye bulunması halinde kredi kartının borcu asgari ya da dönem sonu borcunun tamamı olacak şekilde yine ayarlarda belirlenmiş olan seçeneğe bağlı olarak çekilmesidir.

Bankacılık işlemleri incelendiğinde oldukça fazla kullanılan bir para transfer yöntemi olan virman, birçok banka müşterisinin para transferi gerçekleştirmek için tercih ettiği transfer yöntemlerinden birisidir. Farkında olmadığınız bir işlemden ziyade sizin gerçekleştirdiğiniz birçok işlemde de “Virman” ibaresini görebilirsiniz. Peki, aslında Virman nedir nasıl yapılır? Virman, aslına bakılırsa bir banka müşterisinin aynı bankada yer alan farklı hesapları üzerinde para transferleri gerçekleştirmesi anlamına gelmektedir. Bir nevi havale olarak da adlandırılabilir.

Virman Nasıl Yapılır?

Virman işlemleri birçok tüketici için hayati özellik taşıyan bir transfer yöntemidir. Kendi hesapları arasında gerçekleştirdiği transfer işlemlerinin tamamına bu ad verilir. Örneğin, hesabınızda bulunan parayı kredi kartınızın borcunu ödemek için aktarmanız ya da vadesiz ve vadeli hesaplar arasında yapacağınız transferler Virman olarak adlandırılır. Aynı banka ve aynı tüketiciye ait hesaplar arasında gerçekleştirilen tüm işlemlere bu ad verilir. Peki, Virman nasıl yapılır?

Virman işlemini gerçekleştirmek için çalıştığınız bankaya ait internet bankacılığı şubesine girebilir, mobil bankacılık uygulamasını kullanabilir, telefon bankacılığını arayarak müşteri temsilcisinden yardım alabilir ya da şubeleri ziyaret edebilirsiniz. Güncel anlamda tüm bankalar bu işlemi yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemlerin tamamıyla kabul etmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu